Semeniuk za przenoszeniem tych gałęzi gospodarki, które się da, na otwartą przestrzeń

  • PAP
opublikowano: 28-04-2021, 08:40

Jestem zwolennikiem przenoszenia tych wszystkich gałęzi gospodarki, które się da, na otwartą przestrzeń. Tak też rekomenduje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - powiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Semeniuk była pytana w Polskim Radiu 24 o najnowsze ustalania dotyczące odmrażania gospodarki.

Wiceminister przypomniała, że wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin na wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawił harmonogram znoszenia obostrzeń, które chciałby wprowadzić w Polsce.

Olga Semeniuk, fot. Marek Wiśniewski
Olga Semeniuk, fot. Marek Wiśniewski

"Musimy poczekać cierpliwie do informacji, które zapadną dzisiaj na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego (...) wczoraj do późnej nocy trwały jeszcze rozmowy z Radą Medyczną w tym zakresie" - powiedziała wiceminister rozwoju.

Podkreśliła zarazem, że potrzeba otwarcia gospodarki jest ogromna. Zastrzegła, że obecnie "możemy sobie pozwolić na kontrolowany optymizm", ale należy też brać pod uwagę liczby zachorowań i hospitalizacji z powodu covid.

"Jestem zwolennikiem przenoszenia tych wszystkich gałęzi gospodarki, które się da, na otwartą przestrzeń. Tak też rekomenduje panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego" - oświadczyła.

"Tak, jak robiliśmy to w maju 2020 r. - odmrażanie gastronomii, branży eventowej, również wszystkich imprez rodzinnych, które są przed nami, czyli komunie, wesela. To wszystko musi być organizowane w protokole sanitarnym" - zaznaczyła Semeniuk.

Dodała, że od poniedziałku w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Wskazała, że "ten schemat regionalizacji wydaje się tym, który będzie kontynuowany".

Pytana o możliwość wprowadzenia "paszportów covidowych" wydawanych dla osób zaszczepionych, powiedziała że nie jest zwolnieniem tego typu rozwiązań. Przypomniała jednocześnie, że w Europie toczą się dyskusje na ten temat.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w tym tygodniu, że w środę przedstawiony zostanie plan znoszenia obostrzeń na najbliższe kilka tygodni.

Z kolei wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin mówił w poniedziałek, że jego zdaniem, do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona. "Rzecz jasna muszą być utrzymane i rygory sanitarne, i ten pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań" – zastrzegał.

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały. W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim – obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane