Shiller: wolałbym, by Fed podwyższył stopy

opublikowano: 30-07-2019, 19:32

Robert Shiller, laureat nagrody Nobla, idzie wbrew opinii rynków i widzi uzasadnienie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o ćwierć punktu.

Ekonomista potwierdził, że wolałby podwyżki niż oczekiwanej przez Wall Street obniżki stóp

prof. Robert Shiller
Zobacz więcej

prof. Robert Shiller fot. Bloomberg

Nadal mamy bardzo niską stopę bezrobocia. Gospodarka jest gorąca – wymienia profesor Uniwersytetu Yale.

Można tym samym łatwo argumentować za utrzymaniem dotychczasowego kursu i dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych na obecnym spotkaniu, aby schłodzić tak rozgrzaną  gospodarkę - dodaje.

Jeśli w najbliższą środę Fed obniży stopy procentowe, będzie to pierwsza redukcja ceny pieniądza od grudnia 2008 r., co miało miejsce w trakcie globalnego kryzysu finansowego. Mimo że Shiller ocenia pozytywnie to co robi Fed, pod znakiem zapytanie stawia kwestie konieczności obniżki stóp.

Podczas gdy stopa inflacji jest niższa od celu, to nie jest tak dużo poniżej. Cel wynosi 2 proc., a stopa inflacji wynosi 1,5 proc. – podkreśla Shiller. Wskazuje, że „właśnie ustanowiliśmy nowy rekord. Przekroczony został poziom 3000 pkt. na indeksie S&P 500. Jesteśmy naprawdę bardzo wysoko”.

Według Shillera to rajd, który może doprowadzić do historycznego spadku. Od 2016 r. porównuje podobieństwa między obecną hossą a tą z 1929 r. Obecnie akcje są jeszcze droższe i nie jest pewien, czy podwyżka stóp może doprowadzić do załamania.

Fed podniósł stopy procentowe tuż przed załamaniem się rynku akcji w 1929 roku. Obawiali się przewartościowania rynku i chcieli go schłodzić. Nie schłodziło go to jednak skutecznie. To spowodowało katastrofę. Jestem historykiem. Myślę o tych rzeczach  -wyjaśnił Shiller.

Pomimo obaw Shillera, nie widzi żadnych krótkoterminowych oznak depresji, a nawet recesji

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu