SIA: sprzedaż chipów w lutym niższa niż w styczniu

31-03-2003, 13:26

Sprzedaż chipów wyniosła w lutym 11,8 mld USD, poinformowało Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodnikowego (SIA). To wynik lepszy o 18 proc. od uzyskanego przed rokiem, ale o 3,3 proc. gorszy od styczniowego.

Z przedstawionego w poniedziałek raportu SIA wynika, że w lutym spadł popyt na półprzewodniki stosowane w komputerach osobistych, telefonach komórkowych oraz elektronicznym sprzęcie powszechnego użytku. Eksperci stowarzyszenia oczekują, że na słabe z przyczyn sezonowych wyniki branży nałożą się dodatkowo w pierwszym kwartale negatywne czynniki spowodowane przez wojnę Iraku.

SIA spodziewa się większego popytu na chipy w trzecim i czwartym kwartale. Podtrzymuje prognozę dwucyfrowego wzrostu sprzedaży w 2003 roku. W lutym eksperci stowarzyszenia zapowiadali, że wyniesie on aż 19,8 proc.

SIA podała, że w lutym sprzedaż chipów spadła w ujęciu miesięcznym na wszystkich globalnych rynkach. W ujęciu rocznym wzrosła o 17 proc. w Europie, o 35 proc. w Japonii i 26 proc. w Azji Południowo-Wschodniej.

W obu Amerykach sprzedaż spadła o 4,5 proc. do 2,52 mld USD. Powodem jest rosnący import chipów z rynku azjatyckiego, głównie Chin.

MD, Dow Jones

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / SIA: sprzedaż chipów w lutym niższa niż w styczniu