Sikorski: Liczymy 6 grudnia na prezent od prezydenta Sarkozy'ego

PAP
opublikowano: 24-11-2008, 18:04

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w  poniedziałek w imieniu swoim i szefów MSZ, których gościł w Warszawie, że ma nadzieję, iż prezydent Francji Nicolas Sarkozy przywiezie do Polski "prezent w  postaci dobrych propozycji" w sprawie pakietu klimatycznego.

W Warszawie spotkali się w poniedziałek szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej, a także Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Szwecji i Słowenii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim negocjacji w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego.

Sikorski mówił o spotkaniu, że to kolejny etap na drodze do uzgodnienia wspólnego stanowiska. Przypomniał, że 6 grudnia do Gdańska przyjedzie prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który m.in. o pakiecie będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem i przywódcami unijnych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

"Na razie na piśmie nie mamy propozycji, które by nas satysfakcjonowały" - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ.

Wzbudzający coraz więcej kontrowersji pakiet klimatyczno- energetyczny, który ma zapewnić, że do 2020 roku UE zmniejszy emisję CO2 o 20 proc., ma być przedmiotem porozumienia 27 unijnych państw i Parlamentu Europejskiego jeszcze do końca tego roku. W październiku szefowie państw i rządów Unii zgodzili się, że polityczne porozumienie zapadnie najpierw na szczycie Unii, dzięki czemu Polska zagwarantowała sobie prawo weta (decyzje na szczycie zapadają bowiem jednomyślnie). (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane