Skąd się wzięła niemiecka nadwyżka (WYKRES DNIA)

opublikowano: 02-06-2017, 13:25
aktualizacja: 02-06-2017, 13:29

Wprowadzenie euro oraz niemiecka oszczędność – to dwa najbardziej prawdopodobne źródła powstania ogromnej nadwyżki na niemieckim rachunku bieżącym, uważa Justin Fox, komentator Bloomberga.

W 2016 r. nadwyżka na rachunku bieżącym Niemiec była o połowę większa od analogicznej nadwyżki w Chinach, choć gospodarka niemiecka jest trzykrotnie mniejsza od chińskiej. Jeżeli dodać, że w tyle został także inny potentat eksportowy, Japonia, to gospodarka znad Łaby wyrasta na głównego winowajcę nierównowag w globalnym handlu. Zdaniem Justina Foxa, komentatora agencji Bloomberg, przyczyna problemu nie tkwi w tym, że Niemcy eksportują za dużo, tylko w tym, że za mało wydają.

„Dwa najbardziej prawdopodobne źródła powstania niemieckich nadwyżek to wprowadzenie euro oraz niemiecka oszczędność” – oceniał Justin Fox w komentarzu redakcyjnym.

Wprowadzenie euro wsparło niemiecki eksport, bo wspólna waluta była słabsza od marki (w latach 1960-1990 marka umocniła się do dolara blisko czterokrotnie). Tymczasem oszczędność Niemców widać zarówno w przypadku władz, przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Niemcy mają jeden z najniższych wskaźników inwestycji publicznych wśród krajów rozwiniętych. Samorządy mają niezrealizowane projekty inwestycyjne opiewające na 136 mld EUR, czyli równowartość 4,5 proc. PKB. Inwestycje w przedsiębiorstwach są słabe, bo te wolą inwestować za granicą, a do tego dochodzi widoczna od zawsze wysoka stopa oszczędności gospodarstw domowych.

„Fakt, że Niemcy sprzedają dużo więcej, niż kupują, ogranicza produkcję i zatrudnienie poza Niemcami, w momencie kiedy polityka pieniężna w wielu krajach wyczerpuje możliwości stymulacji gospodarki. Wielkie nierównowagi w handlu mogą też prowadzić do niezdrowych i niemożliwych do utrzymania przepływów finansowych, tak jak te między Chinami i USA w przededniu kryzysu finansowego” – zauważał komentator Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Skąd się wzięła niemiecka nadwyżka (WYKRES DNIA)