Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy w 2022 r.

opublikowano: 02-01-2022, 20:00

Wysokie stopy procentowe odbiją się na koszcie kredytów, a z leasingu już nie można wykupić auta bez podatków. Z jakich źródeł się finansować?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy kredyty będą mniej czy bardziej dostępne?
  • Czy leasing nadal się opłaca?
  • Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują zastrzyku gotówki, w nowym roku będą musieli mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Wciąż trwa pandemia, a w ostatnim czasie rosną stopy procentowe. To oznacza droższe i słabiej dostępne finansowanie. Do tego przy wyborze jego formy trzeba wziąć pod uwagę nowe przepisy podatkowe, które wprowadza Polski Ład.

Kredyt, leasing czy faktoring
Kredyt, leasing czy faktoring
Szerokie zmiany legislacyjne, pandemia i wzrost kosztu pieniądza - to wszystko sprawia, że warto na nowo przemyśleć strategię finansowania i źródła jego pozyskania.
Adobe Stock

Dostępność kredytów

Pandemia nadal utrudnia wielu przedsiębiorcom planowanie i realizację założonych celów.

– Firmy, które nie mogą normalnie funkcjonować, mają problemy ze stabilnością finansową. A to odstrasza banki i firmy leasingowe, które z dużą ostrożnością proponują pieniądze – mówi Piotr Oczkowski, dyrektor sprzedaży produktów biznesowych w Gold Finance i ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Do tego dochodzi wzrost stóp procentowych. Lada chwila odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), na którym może zapaść decyzja o czwartej już z rzędu podwyżce. Na rynku słychać głosy, że wartość stopy referencyjnej w najbliższym czasie może sięgnąć ostatecznie nawet 4-5 proc.

– Rosnące stopy procentowe będą miały bezpośrednie przełożenie na ratę kredytu. Koszt odsetkowy może wzrosnąć nawet o 20-30 proc. – zwraca uwagę Wojciech Plona, prezes firmy Plona Consulting.

Dodaje, że na ocenę firm w bankach negatywnie wpłynie także duża niepewność dotycząca wpływu zmian legislacyjnych na kondycję przedsiębiorstw. Banki, dostosowując się do niestabilnej sytuacji na rynku, mogą zaostrzyć politykę dotyczącą weryfikacji firm.

– Do tego niewielka skala działalności MŚP ogranicza możliwość negocjacji takich podmiotów z bankami – zwraca uwagę Wojciech Plona.

Pojawiają się jednak także odmienne głosy. Artur Trzebiński, doradca ds. ekonomicznych Związku Przedsiębiorstw Finansowych, spodziewa się zwiększenia akcji kredytowej dla MŚP przez banki.

– Oswoiliśmy się z pandemią, przedsiębiorstwa wracają do normalności sprzed jej wybuchu, co przekłada się na zwiększenie ich zdolności kredytowej. Po ponad roku ostrożnego finansowania instytucje rynku finansowego mają nadwyżki pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone dla MŚP. Zarówno banki, jak i inne podmioty będą starały się zwiększyć poziom finansowania – uważa Artur Trzebiński.

Większy popyt na faktoring

W otoczeniu wysokich stóp procentowych zyskiwać może faktoring. Tej formie finansowania nie przeszkodzą nawet zdecydowane ruchy RPP.

– Faktoring nie jest zależny od wysokości stóp procentowych. Jeżeli stopy będą rosły, to względny koszt faktoringu będzie spadał – mówi Marek Sikorski, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Finea oferującej mikrofaktoring.

Dodaje, że duże zainteresowanie faktoringiem wykazują przede wszystkim firmy transportowe i budowlane. Dzięki przyspieszeniu płatności za faktury przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić gotówkę i szybciej kupić drożejące materiały, a także przyspieszyć realizację prac. Faktoringiem coraz częściej interesują się także podmioty prowadzące sprzedaż detaliczną. Korzystają one przede wszystkim z jego zakupowej formy, dzięki czemu mogą utrzymać marże na dotychczasowym poziomie.

W faktoringu klasycznym to przedsiębiorca, którzy sprzedaje swoje usługi i towary jest faktorantem. Dostaje gotówkę za fakturę od razu, a faktor czeka na zapłatę przez umówiony czas. Natomiast faktoring zakupowy, inaczej zwany odwrotnym, to usługa, w której przedsiębiorca wskazuje faktorowi podmioty zaopatrujące go w produkty lub usługi. To one będą korzystały z finansowania. Dostawcy dostaną od faktora należną im zapłatę w momencie, gdy jego klient przedstawi fakturę i potwierdzi, że wypełnił wszystkie warunki zamówienia.

– Patrząc na rosnącą inflację, prawdopodobne dalsze wzrosty stóp procentowych i ograniczoną dostępność dla MŚP produktów bankowych widzimy faktoring jako jedną z najbardziej atrakcyjnych form finansowania, szczególnie że nie rodzi on długoterminowych zobowiązań – uważa Marek Sikorski.

Leasing w nowych realiach

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują sfinansowania zakupu środków trwałych, powinni rozważyć skorzystanie z leasingu. W wielu wypadkach może on okazać się bardziej korzystnym rozwiązaniem niż kredyt. Procedury jego udzielania są zdecydowanie szybsze, a wymagania odnośnie zdolności kredytowej mniej rygorystyczne niż przy kredycie. Do tego leasing nie obciąża bilansu firmy, dzięki czemu nie wyklucza możliwości skorzystania również z kredytu na inne cele. Wciąż można liczyć także na pewne korzyści podatkowe w przypadku korzystania z leasingu. Jednak w tym zakresie nieco namieszał Polski Ład.

Pewnym problemem dla wielu firm, które leasingowały auta, może być fakt, że od nowego roku znika możliwość tzw. wykupu prywatnego. Polski Ład przewiduje, że przedsiębiorca może sprzedać auto bez podatku i składki zdrowotnej dopiero po sześciu latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Do tej pory powszechną praktyką było leasingowanie pojazdu przez kilka lat, przeprowadzenie na koniec okresu umowy tzw. wykupu prywatnego, a następnie sprzedaż auta bez obciążeń podatkowych po minimum sześciu miesiącach. Dzięki temu cała inwestycja w samochód wypadała bardzo korzystanie – wydatki na miesięczne raty leasingowe, wpłaty własne, ubezpieczenia czy serwisy przedsiębiorca mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i dodatkowo odliczyć sobie np. połowę VAT w przypadku mieszanego użytkowania auta. Na koniec samochód mógł sprzedać bez obciążeń podatkowych.

Teraz takiej możliwości nie ma, choć eksperci wskazują, że póki co nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać możliwość darowizny. Przepisy ustawy o PIT nie zabraniają wykupu samochodu z leasingu, a następnie przekazania go w formie darowizny bliskiej osobie. Jeżeli obdarowany sprzeda auto po pół roku, wtedy nie zapłaci PIT.

Inne źródła

Do banków na pewno nie powinny kierować się firmy, które mają problemy z regularnością spłat zobowiązań kredytowych, ZUS czy do Urzędu Skarbowego.

– Takie podmioty raczej nie mają co liczyć na wsparcie z banku. Mogą jednak rozmawiać z firmami faktoringowymi, które nie oceniają swojego klienta, tylko głównie stabilność jego kontrahentów. Firmy leasingowe też przychylniej niż banki podejdą do finansowania potrzeb inwestycyjnych, a ryzyko będą mitygować wyższą wpłatą własną i płynnością zabezpieczenia – radzi Piotr Oczkowski.

Można też rozważyć oferty finansowania spoza sektora bankowego, takie jak niskooprocentowane pożyczki z pieniędzy unijnych czy dotacje. Warto sprawdzić dostępność pożyczek płynnościowych dla podmiotów, które ucierpiały przez pandemię.

– Tym sposobem można uzyskać nawet do 100 tys. zł bez zabezpieczeń rzeczowych i od 100 tys. zł do 15 mln zł z dodatkowymi zabezpieczeniami – mówi Piotr Oczkowski.

Te pieniądze dystrybuują głównie pożyczkowe fundusze regionalne. Ich lista jest dostępna na stronie www.bgk.pl. Firma, która planuje zakup nieruchomości, powinna dowiedzieć się, co może otrzymać w regionalnym funduszu pożyczkowym.

– Oferty są ograniczone czasowo i działają na terenie danych województw. Ich zaletą jest oprocentowanie dużo niższe niż w banku – mówi Piotr Oczkowski.

Kolejne rozwiązania to emisje obligacji, crowdfunding i finansowanie przez indywidualnych inwestorów.

– To ciągle niedoceniane opcje, które wkrótce powinny cieszyć się większym zainteresowaniem – uważa Wojciech Plona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane