Skoda bliska sprzedaży rosyjskich aktywów

Tadeusz Stasiuk, Reuters, AFP
opublikowano: 16-03-2023, 16:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Należący do Volkswagena czeski koncern Skoda Auto finalizuje sprawy związane ze sprzedażą swoich rosyjskich aktywów, co definitywnie skutkować będzie wyjściem z tamtejszego rynku producentów samochodów, donosi Reuters.

fot. REUTERS/Axel Schmidt/File Photo/Forum

Klaus Zellmer, dyrektor generalny Skody powiedział, że Grupa Volkswagena przeanalizowała różne scenariusze dotyczące przyszłości opcji biznesowych w Rosji.

Preferowanym rozwiązaniem jest sprzedaż aktywów Grupy Volkswagen Rosja. Dotyczy to m.in. zakładu w Kałudze – stwierdził Zellmer.

Dodał, że negocjacje dotyczące transakcji znajdują się na końcowym etapie i ma nadzieje, że dojdzie do niej dosyć szybko.

Utrata dochodowego rynku

W lipcu 2022 r. Grupa VW oprócz wstrzymania produkcji m.in. w zakładzie w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie dodatkowo przeniosła swoje biuro z Niżnego Nowogrodu, a większość pracowników przyjęła ofertę dobrowolnego odejścia.

Od czasu zawieszenia działalności w regionie pracownicy Skody w Kałudze pozostają zatrudnieni w firmie i wypłacane są im wynagrodzenia.

Dla Skody to trudna decyzja, gdyż rosyjski rynek był drugim pod względem wielkości w strukturze przychodów czeskiej firmy w 2021 r. Sprzedano na nim wtedy ponad 90,4 tys. aut Skody. Zellmer przyznał, że zawieszenie działalności w Rosji ma znaczący wpływ na wyniki finansowe spółki. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym działalność są problemy w łańcuchach dostaw pogłębione rosyjską inwazją na Ukrainę.

Skoda poinformowała, że w zeszłym roku straciła prawie 700 mln USD przychodów z powodu wycofania się z Rosji.

Normalizacja na Ukrainie

Produkcja modeli Superb, Kodiaq, Karoq i Fabia Combi jest prowadzona przez partnera Eurocar w ukraińskim zakładzie Sołomonowo, a Skoda poinformowała, że produkcja w zachodniej Ukrainie wróciła już prawie do normalnego poziomu.

Skoda, która w 2022 roku wyprodukowała na całym świecie około 780 tys. samochodów, odpowiadała za zarządzanie i nadzór finansowy nad działalnością grupy w Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane