Skrajny pesymizm nadzieją na odbicie ropy (WYKRES DNIA)

opublikowano: 30-06-2017, 15:17
aktualizacja: 30-06-2017, 15:19

Rekordowo duże pozycje nastawione na przecenę ropy mogą być zapowiedzią odbicia cen surowca.

W poprzednim tygodniu fundusze hedgingowe i inni gracze spekulacyjni zajmowali największe pozycje nastawione na przecenę ropy, odkąd w 2011 r. rozpoczęto zbieranie tego typu danych. Krótkie pozycje opiewały na równowartość 169 mln baryłek ropy. Rynek ropy dojrzał do momentu, kiedy realizacja zysków przez grających na zniżki doprowadzi do gwałtownej korekty wzrostowej, oceniają specjaliści, z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

- Pozycjonowanie inwestorów stało się wyjątkowo przechylone w niedźwiedzim kierunku, więc część nowych krótkich pozycji musi być wymazana. Jednak nie sądzę, by zwyżki okazały się trwałe, jeśli tylko fundamenty pozostaną bez zmian, więc korekta będzie tylko dobrą okazją do ponownego zajęcia krótkich pozycji – ocenia w rozmowie z agencją Richard Fullarton, założyciel funduszu hedgingowego Matilda Capital Management.

Szczyt liczby krótkich pozycji towarzyszył formowaniu się lokalnego dna rynkowego w styczniu 2015 r., a także w styczniu, lipcu i listopadzie 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane