Słabnący popytu ogranicza rynek nieruchomości w Wlk. Brytanii

opublikowano: 13-04-2018, 16:35

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii kurczy się z powodu braku popytu, pozostawiając ceny domów w marcu 2018 r. na niezmienionym poziomie przez drugi miesiąc z rzędu.

Royal Institution of Chartered Surveyors twierdzi, że opracowywany wskaźnik cen pozostał na poziomie zero, a spadki w Londynie i w regionie południowo-wschodnim są kompensowane przez zyski generowane w East Midlands, Irlandii i Walii.

Tymczasem nowe zapytania kupujących spadły 12-ty miesiąc z rzędu, odzwierciedlając obawy związane z przystępnością cenową i brakiem nowych nieruchomości wchodzących na rynek, ocenia RICS. 

Liczba domów wystawionych na sprzedaż jeszcze bardziej się obniżyła, a średnia wielkość zapasów utrzymywała się blisko rekordowo niskiego poziomu. 

Jakby tego było mało, londyńskie agencje nieruchomości poinformowały o wzroście liczby domów wycofywanych ze sprzedaży.

Wyniki badania wskazuję, że spadek aktywności na rynku mieszkaniowym w najbliższym czasie nie zostanie - powiedział Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS. Dodaje, że „…oprócz implikacji, jakie ma to wpływ na sam rynek mieszkaniowy, może również wywierać presję na całą gospodarkę, przyczyniając się do łagodniejszego trendu wydatków gospodarstw domowych".

To, co obserwujemy w gospodarce Wielkiej Brytanii, wynika głównie z silnych globalnych warunków handlowych, a nie z popytu krajowego – uważa Adam Marshall, dyrektor generalny Brytyjskiej Izby Handlowej.

Słabość na rynku nieruchomości sugeruje, że jakikolwiek impuls będący następstwem obniżenia opłaty skarbowej dla kupujących, które miało miejsce po raz pierwszy w listopadzie jest przeważany przez perspektywę wyższych kosztów kredytu. Bank Anglii – zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami – może podwyższyć referencyjne stopy procentowe, już podczas majowego posiedzenia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Słabnący popytu ogranicza rynek nieruchomości w Wlk. Brytanii