Słodkie święto w gorzkich realiach

Dziś Międzynarodowy Dzień Czekolady. Każdy z nas je jej średnio 4,6 kg rocznie, ale jej producentom od dłuższego czasu nie jest słodko.

Ubiegły rok zamknął się 2 proc. spadkiem wolumenu sprzedaży słodyczy zawierających czekoladę, w tym – jak donosili producenci – lepiej nie jest. Niektórzy tłumaczą takie wyniki konsumpcyjnym sufitem – bo ile więcej można zjeść. Jednak branża  (jak i producenci większości innych produktów spożywczych) od lat żyje porównaniami do krajów zachodnich, gdzie słodyczy je się więcej.

fot. iStock
fot. iStock
None
None

Niektórzy uważają, że należy uderzyć się w piersi – raz za jakość, dwa za cenę. I tłumaczą – w obliczu ogromnej presji cenowej ze strony handlu iluś producentów wzięło się za zamienianie składników na tańsze, w efekcie produkty wychodzą gorsze. Klient skosztuje, zniechęci się i nie wróci nie tylko do tego konkretnego towaru, ale obrazi się na całą kategorię. Ci, co nie chcą być tańsi, sprawę spadku wyjaśniają regularnymi podwyżkami – drożeją surowce jak ziarno kakaowe, więc drożeje i produkt gotowy. Polak wciąż mocno przelicza pieniądze, więc kupuje mniej. Skutek - wolumen rynku spada, ale nie jego wartość.

Nie bez znaczenia dla czekoladowych firm pozostaje też rosnąca konkurencja ze strony innych słodkich półek, być może z lepszą „zdrowotną” etykietą. Wszelakie przekąski na bazie zbóż i owoców robią wielką karierę, a sklepowa półka z „tradycyjnymi” słodyczami się kurczy. W niektórych sklepach zostały wręcz wyrzucone ze stref kasowych w imię walki z otyłością dzieci męczących rodziców o zakup.

W końcu właśnie – zły PR. Słodyczom dostaje się zewsząd za powodowanie różnych chorób, w tym wspomnianej nadwagi u dzieci, a czekolada dostaje rykoszetem. Branża broni się, że odpowiada zaledwie za 10 proc. konsumowanego przez nas cukru, ten zaś w dużych ilościach znajduje się chociażby w napojach i przetworach warzywnych oraz owocowych.

Szczególnie dziś warto więc powiedzieć: na zdrowie! Co dobrego robi czekolada? Naukowcy od lat dowodzą, że m.in. poprawia humor, a ta gorzka dzięki wyższej zawartości magnezu ma działanie prozdrowotne. Ostanie doniesienia badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Luksemburga i Australii wskazują również, że sprawia, iż jesteśmy mądrzejsi. Osoby badane, które przynajmniej raz w tygodniu jadły czekoladę, miały znacznie lepsze wyniki w testach kognitywnych niż czekoladowi abstynenci. Czekolada zwiększa wydajność pamięci roboczej, potrzebujemy do zrozumienia znaczenia zdania. Dzięki niej lepiej działa też nasza pamięć przestrzenna (która pomaga w orientacji w terenie).

Czwarty września to nie jedyna data czekoladowego święta. Obchodzone jest również 12 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane