Słodzone napoje zwiększają ryzyko śmierci

opublikowano: 08-09-2019, 22:00

O tym, że są niezdrowe, wie niemal każdy, ale naukowcy dowiedli, że mogą wręcz zwiększać ryzyko wielu chorób prowadzących do przedwczesnej śmierci.

Z ostatnich badań, opublikowanych w JAMA International Medicine, wynika, że wypicie tylko dwóch szklanek dziennie słodzonych (zarówno cukrem, jak słodzikami) kolorowych napojów, takich jak cola, lemoniada i napoje energetyczne, wiąże się z podwyższonym ryzykiem śmierci w wyniku chorób, zwłaszcza układu krążenia i układu pokarmowego. Analizie zostały poddane dane zebrane w latach 1992-2000 od 41,6 tys. osób z 10 najlepiej rozwiniętych krajów Europy, w tym Francji, Niemiec i Szwecji. Wszystkie te osoby były wówczas już w późnych latach życia, a obecnie nie żyją. W kwestionariuszach odpowiadali m.in. na pytania dotyczące diety i codziennego spożycia napojów. Naukowcy porównali wśród tej grupy takie osoby, które deklarowały, że wypijają codziennie słodkie napoje, z tymi, które twierdziły, że pijają je sporadycznie. Jedna szklanka napoju, o której mówi badanie, to 250 mililitrów. Do słodkich napojów nie zaliczyli soków owocowych.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy