Słowacja: dostawy rosyjskiej ropy powinny zostać wznowione o godz. 15.30

opublikowano: 10-01-2007, 16:51

Dostawy rosyjskiej ropy naftowej na Słowację przez rurociąg "Przyjaźń" powinny zostać wznowione w środę o godz. 15.30 i dotrą do naszego kraju ok. godz. 18 - poinformował w środę po południu słowacki operator Transpetrol.

Dostawy rosyjskiej ropy naftowej na Słowację przez rurociąg "Przyjaźń" powinny zostać wznowione w środę o godz. 15.30 i dotrą do naszego kraju ok. godz. 18 - poinformował w środę po południu słowacki operator Transpetrol.

"Transpetrol otrzymał potwierdzenie tej informacji od przedstawicieli (rosyjskiego) Transnieftu, a także ukraińskiego operatora Ukrtansnafta" - powiedziała rzeczniczka prasowa firmy Michaela Benedigova.

Tymczasem słowacki minister gospodarki Lubomir Jahnatek wyraził opinię, że Słowacja otrzyma rosyjską ropę w ciągu czterech-pięciu dni.

Wcześniej w środę Białoruś mówiła o osiągnięciu kompromisu z Rosją w sporze naftowym. Z białoruskiego oświadczenia wynika, że konkretne propozycje mają zostać opracowane przez premierów obu krajów i przestawione prezydentom w piątek. Moskwa o tym nie informowała.

Dostawy ropy na Słowację południowym odgałęzieniem rurociągu "Przyjaźń" wstrzymano w poniedziałek przed godziną 20.00, kilka godzin po wstrzymaniu dostaw do Polski i Niemiec wskutek konfliktu celnego między Moskwą a Mińskiem.

Moskwa tłumaczyła, że została zmuszona do tego kroku, ponieważ Białoruś bezprawnie podbierała z magistrali ropę, gdy Rosja odmówiła płacenia wprowadzonego przez Mińsk cła na tranzyt rosyjskiego surowca płynącego przez terytorium Białorusi. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane