Smutek i żal na świecie po śmierci Jana Pawła II

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 03-04-2005, 09:54

Smutek i żal po śmierci papieża wyrazili najważniejsi światowi przywódcy. Prezydent Stanów Zjednoczonych nazwał Jana Pawła Drugiego wielkim orędownikiem wolności. W nadzwyczajnym przemówieniu do narodu podkreślił, że Ameryka wyjątkowo kochała polskiego papieża.

Smutek i żal po śmierci papieża wyrazili najważniejsi światowi przywódcy. Prezydent Stanów Zjednoczonych nazwał Jana Pawła Drugiego wielkim orędownikiem wolności. W nadzwyczajnym przemówieniu do narodu podkreślił, że Ameryka wyjątkowo kochała polskiego papieża. Bush powiedział, że walka papieża o godność człowieka doprowadziła do demokratycznej rewolucji w Polsce, która zmieniła bieg historii.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair podkreślił, że świat stracił religijny autorytet, który był ceniony i szanowany przez ludzi wszystkich wyznań. Blair określił Jana Pawła Drugiego "człowiekiem niezwykłej wiary, godności i odwagi." Brytyjski premier podkreślił, że papież "nigdy nie wahał się w swojej walce o to co uważał za dobre i słuszne".

Głęboki żal po śmierci papieża wyraziła też królowa Elżbieta Druga. Podkreśliła, że Jan Paweł Drugi zawsze czynił wiele starań dla propagowania pokoju na świecie.

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder powiedział, że papież zmienił nasz świat i odegrał kluczową rolę w pokojowych przemianach w Europie.

Prezydent Włoch Azeglio Ciampi powiedział, że Włochy opłakują utratę ukochanej osoby. Dodał, że papież był "apostołem pokoju" na całym świecie.

Prezydent Francji Jacques Chirac powiedział, że Jan Paweł Drugi dzięki swojej odwadze i determinacji dotarł do umysłów i serc wiernych.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że Jan Paweł II był niezwykłą postacią naszych czasów, "z którą związana była cała epoka".

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podkreślił "ważną rolę" papieża w zjednoczeniu Europy. Wystosował także szczególne wyrazy solidarności z Polską

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan nazwał papieża "niestrudzonym adwokatem pokoju i pionierem dialogu między religiami".

Wicepremier Izraela i laureat pokojowej nagrody Nobla Szymon Peres podkreślił, że Jan Paweł Drugi uosabiał wszystko, co najlepsze w ludzkości. Minister spraw zagranicznych Izraela Silvan Szalom powiedział, że świat stracił wielkiego orędownika pojednania między religiami.

Smutek po śmierci papieża wyraził także sekretarz generalny Autonomii Palestyńskiej Tajeb Abdel Rahim nazywając jego śmierć wielka stratą dla ludzkości.

Władze Kuby zarządziły 3 dni żałoby narodowej po śmierci papieża Jana Pawła Drugiego. Dekret podpisany przez Fidela Castro był odczytywany na pierwszym miejscu w wiadomościach kubańskiej telewizji. W dokumencie nazwano papieża "osobowością mającą wpływ na cały świat" oraz "niestrudzonym orędownikiem pokoju".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Smutek i żal na świecie po śmierci Jana Pawła II