Czytasz dzięki

Śnieżka wspięła się wysoko

opublikowano: 02-04-2019, 22:00

Producent farb osiągnął w 2018 r. wyjątkowo wysoką rentowność. W tym nie będzie w stanie jej utrzymać.

Skonsolidowane przychody Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka wzrosły w zeszłym roku o 3,9 proc., do prawie 587 mln zł. Jeszcze szybciej rosła jednak zyskowność grupy: wynik EBIT wzrósł o 7,8 proc., do 79,3 mln zł, EBITDA o 9,5 proc., do 98,3 mln zł, zaś wynik netto o prawie 12 proc., do 63,4 mln zł.

Piotr Mikrut, prezes Śnieżki
Zobacz więcej

Piotr Mikrut, prezes Śnieżki Fot. Marek Wiśniewski

— Pierwszy raz w historii nasz zysk netto przekroczył 60 mln zł — mówi Piotr Mikrut, prezes spółki.

To pozwoliło zarządowi zaproponować wypłatę dywidendy — 2,5 zł na akcję. To o 0,3 zł więcej, niż firma wypłaciła rok wcześniej. Szef Śnieżki szczególnie dumny jest jednak z poziomu marży EBITDA.

— Osiągnęliśmy bardzo wysoką, jak na naszą branżę, rentowość EBITDA, która sięga 16,8 proc. — twierdzi Piotr Mikrut.

Rok wcześniej było to 15,9 proc. Ambicją zarządu jest zachowanie tak wysokiego poziomu w przyszłości. Prezes wyjaśnia jednak, że z powodu węgierskiej akwizycji na taki rezultat w tym roku nie ma co liczyć. Firma Poli-Farbe, którą Śnieżka chce formalnie przejąć jeszcze w tym miesiącu (chodzi o zakup 80 proc. akcji za równowartość około 108 mln zł), ma znacznie niższą marżę. W 2017 r. (ostatnie audytowane wyniki) rantowość EBITDA wyniosła niespełna 10 proc.

— W ciągu trzech lat chcemy powrócić do poziomu 16-17 proc. — deklaruje prezes.

Zakup węgierskiej firmy to najpoważniejszy tegoroczny wydatek inwestycyjny Śnieżki. Ostateczna cena Poli-Farbe ma zależeć m.in. od tego, jaką część otrzymanych dotacji spółka będzie mogła zachować. Obecnie jej władze prowadzą rozmowy na ten temat. Wyniki węgierskiej firmy byłyby konsolidowane z wynikami Śnieżki począwszy od II kw. Po przejęciu Węgry staną się drugim po Polsce rynkiem dla grupy. Łączny tegoroczny CAPEX Śnieżki miał wynieść około 200 mln zł, jednak z powodu opóźnień w realizacji projektu budowy centrum logistycznego ostatecznie suma będzie zapewne nieco niższa. Zdaniem zarządu z pewnością przekroczy jednak 150 mln zł. Ukończenie budowy i uruchomienie obiektu ma nastąpić w 2020 r.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy