Soros: przyszłość euro pod znakiem zapytania

WST, Reuters
opublikowano: 22-02-2010, 11:52

Prowizoryczna pomoc powinna być wystarczająca do ratowania Grecji, ale przed Europą staje poważniejszy problem jakim jest przyszłość euro jako wspólnej waluty – uważa inwestor i miliarder George Soros.

W artykule zamieszczonym w Financial Times, wskazuje, że to co potrzebuje Unia to zwiększenie monitorowania i jednoznaczne ustalenia odnośnie warunków pomocowych. Uważa, że bardzo pożądany byłby  zorganizowany rynek euroobligacji.

„Prowizoryczna pomoc powinna być wystarczająca dla Grecji, lecz przecież pozostają jeszcze Hiszpania, Włochy, Portugalia i Irlandia. Wspólnie stanowią one zbyt dużą część Eurolandu by można im było pomóc w ten sposób" ocenia Soros
"Przetrwanie Grecji nadal stawia pod znakiem zapytania przyszłość i sensowność euro jako wspólnej waluty” – dodaje.

Deficyt budżetowy Grecji wzrósł do 12,7 proc. PKB w 2009 r., zdecydowanie ponad przyjęty przez UE limit 3 proc. Grecja zobowiązała się do zmniejszenia deficytu do 8,7 proc. w 2010 roku.

W weekend pojawiły się informacje, że szykowana jest pomoc dla Aten o wartości 20-25 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Reuters

Polecane