Sosnowiec pożyczy z EBI 120 mln zł na inwestycje

PAP
opublikowano: 04-05-2016, 20:22

Samorząd Sosnowca przeznaczy kwotę 120 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na ponad 20 zadań inwestycyjnych. Chodzi m.in. o przebudowę dróg oraz termomodernizację i rozbudowę szkół, przedszkoli, żłobków czy placówek kulturalnych.

O inwestycjach, których realizację mają wspierać środki EBI, poinformowały w środę władze miasta. Wśród największych znajdą się projekty budowy i rozbudowy małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych (za 34,6 mln zł, w tym 33,9 mln zł z EBI) oraz termomodernizacji szkół (za 27,5 mln zł, w tym 22,1 mln zł z EBI).

Modernizacje energetyczne planowane są też w miejskich obiektach pomocy społecznej (2,8 mln zł), bibliotece głównej (3 mln zł), a także w budynkach na osiedlu Juliusz (6,8 mln zł). Ok. 3 mln zł ma kosztować nowe efektywne miejskie oświetlenie (wydatek ten powinien przełożyć się na 2,2 mln zł oszczędności na energii rocznie).

Część inwestycji dotyczyła będzie dróg. Za ok. 15,3 mln zł (w tym 3,5 mln zł z EBI) przebudowane ma zostać newralgiczne i korkujące się często skrzyżowanie dwujezdniowej drogi krajowej nr 94 z ul. Długosza – w pobliżu granicy z sąsiednią Dąbrową Górniczą.

3 mln zł mają trafić na dalsze przygotowania do budowy ważnego gospodarczo łącznika trasy S1 i drogi nr 94. 7,2 mln zł zaplanowano na przebudowę fragmentów ulic w ścisłym centrum miasta Sosnowca – Modrzejowskiej, Warszawskiej i 3 Maja, a 13,9 mln zł na przebudowę ul. Armii Krajowej w dzielnicy Kazimierz Górniczy.

W tej samej dzielnicy, gdzie trwa likwidacja ostatniego w Zagłębiu Dąbrowskim zakładu górniczego, planowane są rewitalizacje za łącznie 4 mln zł: domu kultury Kazimierz wraz z otoczeniem oraz muszli koncertowej wraz z otoczeniem w Parku im. J. Kuronia.

Ponadto m.in. zakładane są: rozbudowa infrastruktury dwóch miejskich przedszkoli wraz z wyposażeniem (za ok. 3 mln zł), budowa basenu przy zespole szkół i przedszkolu na ul. Monte Cassino (za ok. 15,3 mln zł) czy modernizacja bazy dydaktycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (za ok. 1,2 mln zł).

Na zaciągnięcie 120 mln zł kredytu z EBI zgodzili się pod koniec kwietnia br. sosnowieccy radni. Wcześniej miasto nie zadłużało się w tym banku, głównym sposobem pozyskiwania kapitału czyniąc emisje obligacji. Zobowiązania Sosnowca z tego tytułu to obecnie 163 mln zł, na koniec roku wraz z pierwszą ratą kredytu z EBI zwiększą się one do 185 mln zł.

Według miejskiej skarbnik Anny Gabryś spłata obligacji okazuje się zdecydowanie kosztowniejsza, przy oprocentowaniu 3,61 proc. Obecnie miasto przez cztery lata będzie spłacało z tego tytułu po 28 mln zł. Oprocentowanie kredytu z EBI wyniesie 1,75 proc.; kolejne jego transze mają wpływać w latach 2016-2018.

Środki z EBI można przeznaczać tylko na rozbudowę i inwestycje. Trwają już przetargi dotyczące termomodernizacji kilkunastu sosnowieckich szkół, przedszkoli, żłobków oraz obiektów kulturalnych i pomocy społecznej, a także budowy i rozbudowy małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych.

W ostatnich miesiącach o zaciągnięciu nowych, w niektórych przypadkach kolejnych już kredytów w EBI, decydowały władze kilku miast woj. śląskiego. Na początku marca radni Katowic zgodzili się na zaciągnięcie 165 mln zł m.in. na budowę Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych i inwestycji drogowych.

W połowie listopada br. samorząd Rybnika zapowiedział sfinansowanie kredytem w tym banku wkładu do unijnego projektu budowy swojego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna (całość kosztów to ponad 460 mln zł). Władze Rudy Śląskiej sygnalizowały, że chcą pozyskać z EBI ponad 300 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane