SpaceX nie chce wykorzystywania Starlink do kontroli ukraińskich dronów

opublikowano: 09-02-2023, 06:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gwynne Shotwell, prezydent i dyrektor operacyjna SpaceX powiedziała, że spółka podjęła kroki mające zapobiec wykorzystywaniu Starlink przez ukraińskie wojsko do kontroli dronów podczas toczącej się wojny z Rosją, informuje Reuters.

Starlink to satelitarny system udostępniania szerokopasmowego Internetu w dowolne miejsce na Ziemi. Tysiące jego terminali trafiło do Ukrainy po napaści Rosji. Odgrywają witalną rolę w sytuacji dewastacji krajowej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Reuters informuje, że podczas konferencji w Waszyngtonie w środę Shotwell podkreślała, że nigdy nie planowano wykorzystania Starlink do celów militarnych.

- Jednak Ukraińcy wykorzystywali go w sposób niezamierzony i nie będący częścią żadnej umowy – stwierdziła. – Są rzeczy, które możemy zrobić, aby ograniczyć im tą możliwość – dodała, sugerując iż spółka już poczyniła pewne kroki, odmawiając jednak podania szczegółów.

Shotwell mówiła, że umowa z rządem Ukrainy przewidywała wykorzystanie Starlink do celów humanitarnych, np. udostępniania Internetu szpitalom, czy rodzinom dotkniętym przez wojnę. Zaznaczyła, że SpaceX nie ma problemu z wykorzystaniem systemu przez ukraińskie wojsko do normalnych celów, ale nigdy nie godził się na użycie Starlink do celów „ofensywnych”.

SpaceX to spółka kosmiczna Elona Muska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane