Czytasz dzięki

Spadają rentowności indyjskich obligacji

opublikowano: 16-07-2019, 13:27

Na światowych rynkach rosną ceny indyjskich papierów dłużnych. W efekcie, rentowności benchmarkowych obligacji zeszły do najniższego poziomu od ponad 2,5 roku przy oczekiwaniu na dalsze obniżki stóp procentowych i rosnącym popycie ze strony zagranicznych inwestorów.

Rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji spada we wtorek o 9 punktów bazowych  do 6,34 proc.  choć przez moment dotknęła nawet poziomu 6,31 proc., co jest najniższą wartością od grudnia 2016 r.  Od końca kwietnia zyski z tych papierów dłużnych spadły już o ponad 100 punktów bazowych, co w dużej mierze wynikało z oczekiwań rynku, który spodziewa się nawet trzech redukcji ceny pieniądza w tym roku przez tamtejszy bank centralny.

Dodatkowo, atrakcyjność obligacji Indii zwiększa fakt, że w większości rozwinietych gospodarek mamy do czynienia z ujemnym oprocentowaniem długu.

Indyjskie obligacje stoją w obliczu podobnej do marzeń sytuacji, biorąc pod uwagę silny popyt ze strony zagranicznych i lokalnych inwestorów - powiedział Anoop Verma, wiceprezes ds. skarbu w DCB Bank w Bombaju. Rentowności podążają na południe, a gdzie zatrzymają się, to pytanie za co najmniej milion dolarów – dodał.

Spodziewa się spadku rentowności 10-latek do 6 proc. w oczekiwaniu, że bank centralny obniży stopy o kolejne 50 punktów bazowych w tym roku.

Inflacja detaliczna nadal tymczasem znajduje się poniżej 4-proc. celu Banku Rezerw Indii.

Zagraniczni inwestorzy kupili w tym miesiącu obligacje o wartości około 1,1 mld USD, zwiększając łączny napływ środków do 2,5 mld USD w ciągu roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane