Spekulanci z Reddit pompują kurs Nokii

opublikowano: 26-01-2021, 13:30

Uczestnicy forum WallStreetBets z serwisu Reddit podbijają w ostatnim czasie notowania spółek technologicznych, które czas świetności mają już za sobą. Ostatnio ich faworytem stała się Nokia.

Akcje Nokii zdrożały w poniedziałek o 13 proc. We wtorek kurs spółki rośnie o prawie 10 proc. Wyraźny wzrost popytu w poniedziałek nastąpił po rozpoczęciu handlu na giełdach za oceanem. W poniedziałek zmieniło ręce aż 296 mln amerykańskich kwitów depozytowych (ADR) fińskiej spółki telekomunikacyjnej. Średnia 30-dniowa wynosi ok. 37 mln. Nokia zmierza do zakończenia tygodnia największym wzrostem kursu od 7 lat.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Nokia jest jak dotąd jedynym faworytem WallStreetBets z Europy. Spekulanci z Reddit napompowali jednak już kursy kilkunastu spółek notowanych na giełdach w USA, m.in. BlackBerry, którego akcje zdrożały w poniedziałek o 28 proc.

- To tak jakby ktoś znalazł gazetę z 2006 roku aby sprawdzić, kto był wówczas najlepszą spółką technologiczną - zauważył Neil Campling, analityk Mirabaud Securities. – Dodajcie do tego niską, jednocyfrową cenę akcji i markę, którą ludzie pamiętają i zaczną kupować na ślepo mając nadzieję, że odkryli następną Teslę – dodał.

Skrajnym przykładem jest GameStop. Wartość rynkowa sieci sklepów z grami wideo wzrosła tylko w tym roku już o ponad 300 proc. Pomaga w tym rzesza inwestorów grających na spadek kursu spółki, którzy są zmuszani przez spekulantów z WallStreetBets do kupowania jej akcji by minimalizować straty wynikające z zajętych pozycji tzw. krótkiej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane