Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 04-04-2022, 11:00

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zwyżki, stającej w kontrze wobec wyraźnych spadków cen z poprzedniego tygodnia. Niemniej, odbicie cen ropy jest symboliczne i wynika bardziej z sytuacji technicznej na wykresie notowań niż z uwarunkowań fundamentalnych.

Ceny ropy ponownie ocierają się o barierę 100 USD za baryłkę – przynajmniej jeśli chodzi o wycenę ropy naftowej WTI (w przypadku ropy Brent nadal mamy ceny rzędu 104-105 USD za baryłkę).

Tymczasem z fundamentalnego punktu widzenia, na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu w kwestii podaży, a tym samym większa presja na spadek cen. Sprzedający dominowali przede wszystkim w drugiej połowie poprzedniego tygodnia, po ogłoszeniu przez Joe Bidena planów stopniowego uwalniania strategicznych rezerw ropy naftowej, począwszy od maja przez kolejne pół roku.

Dodatkowym czynnikiem uspokajającym inwestorów okazał się rozejm na Bliskim wschodzie, pomiędzy koalicją pod wodzą Arabii Saudyjskiej a bojówkami Huti powiązanymi z Jemenem. Ruch Huti w ostatnich tygodniach kilka razy atakował saudyjską infrastrukturę naftową, co budziło obawy o powtarzanie się tych incydentów i coraz większy ich wpływ na produkcję ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej – kraju będącym trzonem kartelu OPEC i jednym z czołowych globalnych producentów (a przede wszystkim, krajem, który jako jeden z nielicznych, mógłby potencjalnie zwiększyć wydobycie ropy w krótkim czasie, jeśli byłaby taka potrzeba).

Oczywiście w tak rozchwianych politycznie czasach jak obecne, inwestorzy z dystansem traktują ten rozejm, jednocześnie wciąż uważnie śledząc sytuację w Ukrainie. Informacje o zbrodniach wojennych Rosjan odbiły się w światowych mediach szerokim echem, budząc pytania o jeszcze bardziej zdecydowane kroki państw zachodnich wobec Rosji, a co za tym idzie, możliwość pojawienia się problemów dotyczących podaży rosyjskiej ropy naftowej na globalnym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane