Spółdzielnie mieszkaniowe nie będą mogły unikać spłaty kredytów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-12-2005, 14:33

Przepis ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wykorzystywany przez niektóre spółdzielnie do niespłacania kredytów, jest niezgodny z Konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

Przepis ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wykorzystywany przez niektóre spółdzielnie do niespłacania kredytów, jest niezgodny z Konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK).

    Ze względu na konieczne zmiany ustawowe, Trybunał odroczył wejście w życie wyroku o rok.

    TK rozpoznał skargę konstytucyjną Kredyt Banku, który zaskarżył art. 44 ustawy, dotyczący wygaśnięcia hipoteki z mocy prawa. Bank udzielił przedsiębiorstwu budowlanemu kredytu zabezpieczonego hipoteką na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej. Jednak spółdzielnia doprowadziła do wykreślenia hipoteki.

    Wykorzystała ona przepis mówiący, że z chwilą ustanowienia odrębnej własności lokali w nieruchomościach stanowiących własność spółdzielni mieszkaniowych, hipoteki obciążające te nieruchomości wygasają. Bank uznał, że art. wykorzystany 44 oznacza pozbawienie go jego praw. Jak wielokrotnie pisała prasa - ten sam przepis był wykorzystywany przez niektóre spółdzielnie do unikania spłaty kredytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Spółdzielnie mieszkaniowe nie będą mogły unikać spłaty kredytów