Spółka z GPW wzięła w leasing jacht wart 37 mln zł

opublikowano: 17-07-2020, 17:54

Spółka ZPUE wzięła w leasing jacht Princess 30M028, wart 37 mln zł.

"Chciałbym mieć też czas na rozwijanie pasji: latanie, pływanie jachtowe czy motorowodne, karate, podróże… Może np. cały sezon na jachcie na Karaibach" - mówił 2 lata temu prezes Bogusław Wypychewicz w firmowym biuletynie, wydanym przy okazji 30 lecia firmy.

Marzenie ma szansę się spełnić, bo kontrolowana przez biznesmena spółka wzięła w leasing (usługę świadczy mLeasing) ekskluzywny jacht, którego wartość to 37 mln zł. Jachty Princess budowane są w Wielkiej Brytanii. Model M30 ma długość 30,6 metrów.

ZPUE to producent urządzeń elektrycznych, wyceniany obecnie na GPW na niespełna 300 mln zł. 55,44 proc. akcji, dających 65 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, należy do Bogusława Wypychewicza. 

W akcjonariacie licznie reprezentowane są fundusze. MetLife OFE ma 17,7 proc. akcji, Aviva Investors TFI 9,8, a PKO Bankowy OFE 7,1 proc.

W 2019 r. spółka zanotowała 47 mln zł zysku netto, wobec 3,4 mln zł straty przed rokiem. Zgodnie z rekomendacją zarządu, cały zysk trafił na kapitał zapasowy. Uzasadniono to "zaistniałą sytuacją spowodowaną pandemią SARS CoV-2 oraz związana z nią niepewnością w zakresie realizacji inwestycji przez krajową zawodową energetykę w sektorze dystrybucji energii elektrycznej oraz inwestycji w branży budowlanej, będących głównymi odbiorcami wyrobów spółki".

Roczne wynagrodzenie prezesa Bogusława Wypychewicza to 580 tys. zł (dane za 2019 r.). W radzie nadzorczej zasiadają: jego żona Małgorzata (zainkasowała 468 tys. zł za kierowania organem) oraz dzieci: Michał (184 tys. zł) i Katarzyna (55 tys. zł), a także członkowie niezależni - Jarosław Myjak (w przeszłości m.in. wiceprezes PKO BP) i Piotr Kukurba.

.„Różnica w wynagrodzeniach otrzymanych przez poszczególnych członków rady nadzorczej wynika z faktu, iż część osób zasiadających w radzie jest zatrudniona w spółce na podstawie umowy o pracę, w związku z czym osoby te otrzymują wynagrodzenie również z tego tytułu. Ponadto prezes rady oraz zastępca (czyli Małgorzata i Michał Wypychewiczowie) otrzymywali w 2019 r. wynagrodzenie z tytułu oddelegowania do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych” – podano w raporcie rocznym ZPUE.

W rok kurs spółki urósł o 120 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane