Spór w rządzie o niższe podatki dla twórców

opublikowano: 17-02-2016, 22:00

Minister finansów nie zgadza się na propozycję resortu kultury likwidacji limitu kosztów uzyskania przychodów.

1 stycznia 2013 r. zostały zniesione 50-procentowe nielimitowane koszty uzyskania przychodów dla lepiej zarabiających twórców i artystów. Ówczesny premier Donald Tusk argumentował, że przywilej płacenia niższych podatków przez twórców i artystów jest nieuzasadniony. Stałe 50-procentowe koszty uzyskania przychodów oznaczały np., że gdy ktoś zarobił 100 tys. zł, po odliczeniu zryczałtowanych kosztów (50 tys. zł) płacił podatek dochodowy tylko od drugiej połowy kwoty (czyli od 50 tys. zł). Artyści i twórcy dostawali więcej „na rękę” niż pozostałe grupy zawodowe. Od ponad trzech lat twórcy i artyści mogą wrzucić w koszty maksymalnie 43 tys. zł rocznie. Oznacza to, że płacą wyższe podatki. Poprzedni rząd szacował, że dzięki dokręceniu śruby twórcom budżet państwa oszczędzi w 2013 r. 164 mln zł, a w 2014 r. — 173 mln zł.

Za ludźmi kultury i sztuki postanowili ująć się politycy PiS. Piotr Gliński, minister kultury, na początku stycznia 2016 r. obiecał artystom powrót do poprzednich regulacji. Jarosław Sellin, wiceminister kultury, informował, że „obecny rząd odda twórcom zabrane im odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu”, ponieważ „rządy PO spowodowały, że zatrudnieni w państwowych instytucjach kultury zarabiają niewiele, stając się dziadami kultury”.

Minister słowa dotrzymał i przedstawił resortowi finansów gotowy projekt zmian w ustawie. „Propozycja ta jest powrotem do stanu prawnego, zgodniez którym 50-procentowe koszty uzyskania przychodów przysługiwałyby w stosunku do twórców z tytułu korzystania z praw autorskich oraz przez artystów wykonawców z tytułu praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami” — napisał wiceminister Jarosław Sellin do ministra finansów Pawła Szałamachy. Ministerstwo Finansów nie znalazło jednak zrozumienia dla zmian, które obiecali twórcom szefowie resortu kultury. W projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych resort nie uwzględnił tej propozycji.

„Nie została uwzględniona uwaga zgłoszona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotycząca zmian w zakresie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i artystów. Przedstawiona propozycja (…) wykracza bowiem poza merytoryczny zakres obecnie procedowanego projektu i nie może być uwzględniona. Na uwadze należy mieć także to, iż proponowane rozwiązanie wiązałoby się ze spadkiem dochodów sektora finansów publicznych” — tłumaczy Leszek Skiba, wiceminister finansów, w piśmie kierującym projekt do Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Sprzeciw MF nie oznacza, że projekt wicepremiera Glińskiego przepadnie. Wszystko rozstrzygnie się wkrótce na posiedzeniu Rady Ministrów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane