Startuje nowa emisja papierów PBK

Artur Sulejewski
opublikowano: 28-05-1999, 00:00

Startuje nowa emisja papierów PBK

ZAGRANICZNA POMOC: Zamiary Bank of New York przekonują, że zarządzany przez Andrzeja Podsiadłę PBK nie będzie miał problemów z uplasowaniem na rynku emisji akcji serii C. fot. Borys Skrzyński

Dzisiaj rozpoczyna się publiczna oferta Powszechnego Banku Kredytowego. Bank proponuje dotychczasowym akcjonariuszom od 4,32 do 5,4 mln walorów serii C, o wartości nominalnej 5 zł każdy.

Za 4 papiery wcześniejszych emisji przysługuje im prawo objęcia 1 akcji nowej serii. Cena emisyjna oferowanych papierów określona została na poziomie 69 zł za sztukę. Przyjmowanie zapisów rozpoczynających się 28 maja potrwa do 11 czerwca.

PBK zamierza wpływy uzyskane z emisji przeznaczyć na dalszy rozwój sieci dystrybucji. Część środków ma zostać rozdysponowana na utworzenie nowych placówek w południowo-zachodniej części kraju. Po zakończonych niepowodzeniem staraniach o kupno prywatyzowanego Banku Zachodniego, PBK postanowił przejąć inne instytucje finansowe. Dlatego część wpływów z emisji akcji serii C zostanie skierowana na zakup regionalnych banków. Pieniądze akcjonariuszy posłużą także na rozwój działalności biznesowej, która umożliwi kontynuowanie akcji kredytowej.

Obecnie na warszawskim parkiecie inwestorzy mają możliwość obracania prawami poboru do akcji serii C. Handel tym instrumentem giełda prowadzić będzie do 6 czerwca. Ich czwartkowa cena (1,65 zł) oznacza, że koszt objęcia nowej akcji wynosi 75,6 zł. Podczas notowań fixingowych kurs papierów warszawskiego banku ustalił się na poziomie wyższym o 2,4 zł. Należy przypuszczać, że 3-proc. różnica w cenie na korzyść akcji nowej emisji nie będzie stanowić wystarczającej zachęty dla mniejszych akcjonariuszy do złożenia zapisów na oferowane papiery.

O powodzeniu emisji nie będą jednak decydować mali akcjonariusze. Sukces oferty zależeć będzie od postawy największych inwestorów. Ostatnie dni przed rozpoczęciem oferty przyniosły korzystne wiadomości dla banku. Rynek został poinformowany, że Bank of New York wystąpił z wnioskiem do Komisji Nadzoru Bankowego o zgodę na kupno 25 proc. akcji polskiej instytucji finansowej w celu emisji globalnych kwitów depozytowych. Ponadto kierownictwo PBK zostawiło sobie spore pole manewru. W prospekcie emisyjnym znalazł się zapis mówiący, że w przypadku nieobjęcia wszystkich akcji serii C w wyniku realizacji prawa poboru, zarząd banku przydzieli papiery według własnego uznania. Można przypuszczać, że po nie subskrybowane papiery zgłosi się właśnie Bank of New York.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Startuje nowa emisja papierów PBK