Steinmeier: załamanie negocjacji z Iranem jest wciąż możliwe

PAP
opublikowano: 01-04-2015, 21:14

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier powiedział w środę dziennikarzom, że załamanie prowadzonych w Lozannie negocjacji nuklearnych z Iranem jest wciąż możliwe, omawiane są jednak nowe propozycje, a rozmowy będą kontynuowane w nocy.

W środę wznowiono rozmowy, które bez przełomu toczą się w Lozannie od tygodnia; wstępny termin przyjęcia ramowego porozumienia minął 31 marca.

"Dziś w nocy pojawią się nowe propozycje i nowe rekomendacje. Nie jestem w stanie przewidzieć, czy to wystarczy, by osiągnąć porozumienie" - oświadczył niemiecki minister.

Dodał, że zostanie w Lozannie do czwartku i wtedy podejmie decyzję, czy powinien tam pozostać dłużej.

Szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif oznajmił, że sukces rozmów zależeć będzie od dobrej woli mocarstw, które negocjują z Teheranem.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że zważywszy na to, ile czasu poświęcono już na te negocjacje, powinny one wkrótce przynieść jakieś efekty; nie wyjaśnił jednak, czy strona amerykańska liczy na to, że osiągnięte zostanie porozumienie.

"Nadszedł czas, by Iran podjął jakieś decyzje" - dodał Earnest.

Wcześniej w środę chińskie MSZ ostrzegło, że jeśli rozmowy utkną w martwym punkcie, wszelkie poprzednie wysiłki zmierzające do zawarcia porozumienia nuklearnego z Iranem zostaną zaprzepaszczone. "Wszystkie strony muszą być gotowe spotkać się w połowie drogi, żeby osiągnąć porozumienie" - głosi oświadczenie chińskiego resortu dyplomacji. Szef chińskiego MSZ Wang Yi opuścił Lozannę.

Przedstawiciele sześciu mocarstw - USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Chin - starają się w przełamać w Lozannie impas w rokowaniach, których celem jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie obciążających jego gospodarkę sankcji.

Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane