Stół operacyjny pod nadzorem IT

opublikowano: 15-01-2019, 22:00

Spółka HoloSurgical próbuje wprowadzić chirurgię w erę sztucznej inteligencji — na koncie ma pierwszy udany zabieg. Inne firmy też nie próżnują

Eksperci zapowiadają, że na prawdziwą rewolucję technologiczną w medycynie, w tym w chirurgii, musimy poczekać do wdrożenia i popularyzacji sieci 5G. Wówczas będą miały szansę ziścić się najbardziej nowatorskie wizje zabiegów przeprowadzanych na odległość i diagnostyki bazującej na systemach sztucznej inteligencji. Natomiast teraz w medycynie jest czas testowania nowych rozwiązań, które w przyszłości będą rozwijane ze zdwojoną siłą. Niezależnie od tego, że w tzw. medtechu dominują duże firmy, solidnie zakorzenione na międzynarodowym rynku, to są one coraz bardziej skłonne do szukania nowinek technologicznych wśród start-upów.

System spółki HoloSurgical bazuje na rozszerzonej rzeczywistości.
Dzięki nałożeniu dodatkowej warstwy obrazu na pole widzenia chirurga operacja
staje się bardziej precyzyjna. Na takie działania pozwala dziś najnowsza
technologia.
Wyświetl galerię [1/2]

SCHEMAT ZABIEGU:

System spółki HoloSurgical bazuje na rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki nałożeniu dodatkowej warstwy obrazu na pole widzenia chirurga operacja staje się bardziej precyzyjna. Na takie działania pozwala dziś najnowsza technologia. Fot. ARC

Na podjęcie takiej współpracy liczy spółka HoloSurgical, współtworzona przez Krisa Siemionowa, chirurga kręgosłupa, praktykującego m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Po pierwszych testach

Firma z finansowym wsparciem funduszy StartUp Hub Poland i Giza Polish Ventures opracowała system obrazowania bazujący na rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji, wspomagający lekarzy podczas operacji. W Gdańsku przeprowadzono teraz pierwszy zabieg z wykorzystaniem jej innowacji — ARAI (Augmented Reality and Artificial Intelligence).

— Rozwiązanie wielokrotnie testowaliśmy na zwłokach, w warunkach laboratoryjnych. Teraz przyszedł czas na rzeczywisty zabieg. Zakończył się sukcesem. Podczas operacji nasz system — na podstawie zdjęcia z tomografu — rozpoznaje anatomię pacjenta i sugeruje chirurgowi sposób wstawienia implantu, automatycznie nakierowując jego rękę na właściwą trajektorię. Precyzja zmniejsza inwazyjność zabiegu. Obecnie system znajduje zastosowanie w chirurgii kręgosłupa. Pod koniec roku udostępnimy również aplikację dla chirurgii biodra i mózgu — mówi Kris Siemionow.

W trakcie operacji dla bezpieczeństwa użyto jednocześnie rozwiązań standardowo stosowanych w klinice. Operacje z udziałem ARAI mogą być wykonywane na razie jedynie w ramach prac badawczo-rozwojowych, rozwiązanie nie przeszło jeszcze certyfikacji. System natomiast już teraz bazuje na danych ok. 10 tys. pacjentów. Kolejnym krokiem w rozwoju firmy — poza doskonaleniem technologii — ma być wejście w partnerstwo z dużą firmą medtechową. HoloSurgical poszukuje obecnie kontrahenta do tego typu współpracy.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Obserwujemy duże zainteresowanie automatyzacją i digiltalizacją, zwłaszcza że sektor medyczny jest pod tym względem w tyle za innymi branżami — zaznacza Kris Siemionow.

— Polskie start-upy medtechowe słusznie stawiają bardziej na rywalizację technologiczną niż sprzedażową. Technologia, np. poprzez model licencyjny, sama staje się produktem. HoloSurgical dzięki międzynarodowemu zespołowi specjalistów i startupowej elastyczności może dostarczyć rozwiązanie dla dużej korporacji szybciej niż jej dział badawczo-rozwojowy tej ostatniej. Dzięki temu współpraca przemysłu ze start-upem staje się nie tylko możliwa, ale wręcz oczekiwana przez zagraniczne korporacje — zaznacza Maciej Sadowski, szef StartUp Hub Poland.

Nowości z rynku

System nawigacji obrazowej w chirurgii testuje również spółka Evertop. Pierwszy zabieg z wykorzystaniem jej rozwiązania został przeprowadzony kilka miesięcy temu w Warszawie. Operowano pacjenta cierpiącego na nowotwór wątroby. Zastosowano rozwiązanie, które pozwala na stworzenie modelu przestrzennego jamy brzusznej i trójwymiarową lokalizację guza w otoczeniu innych struktur. Chory został poddany termoablacji — do wnętrza zmiany nowotworowej wprowadzono elektrodę, z pomocą której niszczone są tkanki rakowe. W tym przypadku nałożenie na obraz ultrasonograficzny, jakim najczęściej posiłkują się lekarze, dodatkowego odczytu z tomografii komputerowej zwiększyło widoczność nowotworu — i skuteczność leczenia.

W tej samej branży działa również spółka Michała Sołowowa. Start-up 3DGence, w który zainwestował, znalazł nowe pole eksploatacji dla swoich drukarek 3D. Na jego urządzeniu w Bułgarii wydrukowano implant żebra i wszczepiono go pacjentowi w klinice w Sofii. Był to pierwszy tego typu zabieg w tym kraju (i jeden z nielicznych na świecie). Zaletą w tym przypadku była możliwość idealnego odwzorowania kształtu naturalnego żebra, uwzględniającego jego grubość i wszelkie anatomiczne wygięcia. Jak podawał Piotr Lutostański, członek zarządu 3DGence, w Polsce na modelach organów wydrukowanych właśnie na urządzeniach tejże spółki ćwiczą przed zabiegami chirurdzy związani z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu