Stopy w Korei Południowej bez zmian, geopolityka budzi obawy

opublikowano: 12-04-2018, 08:12
aktualizacja: 12-04-2018, 08:17

Bank Korei pozostawił w czwartek kluczową stopę procentową na niezmienionym poziomie, ponieważ oczekuje się, że inflacja pozostanie na razie poniżej zakładanego celu, a napięcia w handlu spowodują pogorszenie perspektywy.

Gospodarka Południowej Korei jest na dobrej drodze do zrealizowania 3-proc. wzrostu w tym roku, jednak inflacja ma ukształtować się na poziomie 1,6 proc., nieco poniżej poprzedniej prognozy banku centralnego

Decyzja o utrzymaniu siedmiodniowej stawki odkupu na poziomie 1,5 proc. była powszechnie oczekiwana, a niewielkie obniżenie inflacji  z 1,7 proc.  niewiele zmieniło oczekiwania odnośnie dalszych podwyżek stóp w drugiej połowie roku.

Oceniamy zagrożenia dla koreańskich prognoz wzrostu i inflacji jako zrównoważone i nadal widzimy szansę na dwie podwyżki stóp jeszcze w tym roku - powiedział Ma Tieying, ekonomista z DBS Bank. Dodaje, że inflacja może wzrosnąć w najbliższych miesiącach ze względu na wyższe ceny ropy i innych surowców.

Część inwestorów przyjęła jednak prognozę inflacji jako zmniejszenie perspektywy podwyżki stóp, co doprowadziło do niewielkiego osłabienia lokalnej waluty, wona do 1070,55 za dolara.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy w Korei Południowej bez zmian, geopolityka budzi obawy