Stopy w RPA najniższe od dwóch lat

opublikowano: 28-03-2018, 20:50

Bank Rezerw Południowej Afryki obniżył swoją referencyjną stopę procentową do poziomu najniższego od dwóch lat. Decyzja uzasadniana jest prognozą, zakładającą, że inflacja utrzyma się na zakładanym przez SARB poziomie co najmniej do końca 2020 r.

Komitet Polityki Pieniężnej banku centralnego głosował za obniżeniem stopy odkupu o 25 punktów bazowych do 6,5 proc.

Druga obniżka stóp od lipca ma miejsce w momencie kiedy  inflacja w lutym spowolniła do trzyletniego minimum, schodząc znacznie poniżej średniego zakresu docelowego banku centralnego wynoszącego 3 do 6 proc., a wzrost gospodarczy w 2017 roku przekroczył prognozy. Może to dodać rynkowi pozytywnego sentymentu, który nabrał rozpędu, kiedy w zeszłym miesiącu Cyril Ramaphosa zastąpił Jacoba Zuma na stanowisku prezydenta, zwiększając zaufanie biznesowe i konsumenckie oraz walutę.

W lutym agencja Moody’s Investors Service nie zmieniła swojej oceny wiarygodności kredytowej dla długu RPA  i zmieniła perspektywę na stabilną z negatywnej, powołując się na niedawne zmiany w przywództwie politycznym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu