Strajk w fabrykach Fiata i manifestacja w Rzymie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2005, 12:52

Interwencji rządu i pomocy w rozwiązaniu kryzysu finansowego domagają się tysiące pracowników włoskich fabryk koncernu samochodowego Fiat, którzy od rana w piątek manifestują w Rzymie.

Interwencji rządu i pomocy w rozwiązaniu kryzysu finansowego domagają się tysiące pracowników włoskich fabryk koncernu samochodowego Fiat, którzy od rana w piątek manifestują w Rzymie.

Podkreśla się, że to pierwsza taka manifestacja od kilkudziesięciu lat. Robotnicy z fabryk w Cassino, Neapolu i Termini Imerese przyjechali do Rzymu pociągami i autokarami. Delegacja protestujących zostanie przyjęta po południu w Urzędzie Rady Ministrów.

Celem demonstracji jest zmuszenie dyrekcji koncernu do rozwiązania kryzysu finansowego i nakłonienie rządu do zaangażowanie się w ratowanie włoskiego przemysłu motoryzacyjnego. "Fiat walczy" - transparent z takim napisem niosą na czele pochodu demonstranci. W wiecu uczestniczą przywódcy związków branżowych oraz największych central związkowych.

Organizatorzy protestu przypominają, że kiedy Fiat przed miesiącem zerwał trudny sojusz z General Motors, przyszłość koncernu stała się wyłącznie sprawą włoską i dlatego wymaga też zainteresowania rządu. W zakładach Fiata trwa ośmiogodzinny strajk. Jego organizatorzy oraz dyrekcja koncernu podają sprzeczne liczby na temat działu w tej akcji. Według związkowców, w niektórych fabrykach, na przykład w zakładach Mirafiori, strajkuje około 75 proc. załóg, zaś szefowie firmy mówią, że do pracy nie przystąpiło 36 procent robotników.       Sylwia Wysocka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane