Straty nieco mniejsze

ISB
opublikowano: 30-08-2006, 00:00

Grupa PKP planuje zmniejszenie straty o ponad 250 mln zł — do 410 mln zł. Inwestycje mają wzrosnąć z 1,8 mld zł do 3,0 mld zł.

Grupa PKP ma szansę zakończyć ten rok najlepszym w historii wynikiem finansowym. W pierwszym półroczu 2006 przychody grupy wyniosły prawie 4,7 mld zł i są o 65 mln zł większe niż w tym samym okresie 2005 r.

PKP podały, że w pierwszym półroczu osiem spółek z grupy: PKP Cargo, PKP Linie Hutnicze Szerokotorowe, PKP Przewozy Regionalne, PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Informatyka oraz Telekomunikacja Kolejowa poprawiło swoje wyniki finansowe w porównaniu z pierwszą połową 2005 r.

Gorszy wynik ma tylko jedna spółka — PKP, która zajmuje się obsługą zadłużenia po byłym przedsiębiorstwie państwowym PKP przekraczającego 6 mld zł — podała spółka.

Lepsze wyniki całej grupy PKP to wynik wzrostu liczby przewiezionych pasażerów oraz towarów i redukcji kosztów generowanych przez deficytowe połączenia.

PKP poinformowały, że planowany wynik finansowy na koniec 2006 r. grupy jest o ponad 250 mln zł lepszy niż w zeszłym roku i wynosi 410 mln zł straty (250 mln zł straty to niezapłacone przez urzędy marszałkowskie wyrównania kosztów za kursowanie pociągów regionalnych). W 2005 r. grupa PKP miała 663 mln zł straty.

Planowana wielkość nakładów inwestycyjnych w 2006 r. wynosi 3,0 mld zł.

Blisko połowa tej kwoty (45 proc.) przeznaczona jest na modernizację dróg kolejowych, 19 proc. na modernizację i zakup taboru. Środki na inwestycje pochodzą ze środków własnych grupy PKP, funduszy Unii Europejskiej, kredytów i środków budżetowych — głosi komunikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu