Suchocka-Roguska: Deficyt budżetu w 2008 r. może wynieść 24 mld zł

PAP
opublikowano: 18-01-2008, 09:18

W optymistycznym wariancie deficyt budżetu w 2008 r. może wynieść 24 mld zł - poinformowała w piątek wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

"Z doświadczenia wynika, że ok. 1-2 proc. wydatków to te, które z różnych powodów nie zostają zrealizowane. Należy sądzić, że wydatki będą niższe o 3 mld zł, tak naturalnie. Czyli przy założeniu, że dochody budżetu co do złotówki będą takie jak planowane, to deficyt będzie miał 24 mld złotych" - powiedziała wiceminister w TVN CNBC.

W ustawie budżetowej na 2008 rok zaplanowano deficyt na poziomie 27,09 mld zł.

Wiceminister nie przewiduje, żeby zrównoważenie budżetu było możliwe przed 2015 rokiem, głównie z powodu ubytków w dochodach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), który musi być refundowany z budżetu państwa.

"Jeszcze dużo czasu upłynie, żeby skutki reformy były takie, że pozwolą na samofinansowanie się FUS. Skarb Państwa jest gwarantem wypłat i dopóki będzie brakowało środków, to na pewno dopłaty do FUS będą musiały być przekazywane z budżetu. Zrównoważenie budżetu na pewno nie nastąpi przed 2015 rokiem" - powiedziała wiceminister.

Suchoska-Roguska poinformowała także, że minister finansów rozpoczął już prace nad budżetem na 2009 rok.

"Minister finansów rozpoczął już prace nad budżetem na 2009 rok. W lutym analizowane będą wydatki poszczególnych ministerstw" - powiedziała.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane