SVT: Swedbank obsłużył budzące wątpliwości transakcje wartości 95 mld SEK

opublikowano: 15-03-2019, 09:34

Najstarszy szwedzki bank jest bardziej powiązany z aferą prania pieniędzy w Danske Banku niż dotychczas sądzono, twierdzi szwedzka telewizja.

SVT poinformowała, że dominujący na rynku państw bałtyckich Swedbank obsłużył budzące wątpliwości transakcje o łącznej wartości ok. 95 mld SEK (10,2 mld USD). Stacja powołała się na wyniki wewnętrznej analizy przeprowadzonej przez bank w ubiegłym roku. Podana kwota jest dwukrotnie większa od szacowanej przez SVT mniej niż miesiąc temu.

Sprawa budzących wątpliwości transakcji obsługiwanych przez Swedbank wypłynęła po tym, jak okazało się, że estoński oddział Danske Banku pomagał w praniu pieniędzy na wielką skalę klientom m.in. z terenu byłego ZSRR. 

Swedbank poinformował, że podana przez SVT kwota to wartość wszystkich transakcji, przeprowadzonych między szwedzkim i duńskim bankiem w latach 2007-2015. Podkreślił, że nie wszystkie budzą wątpliwości.

Jeszcze w październiku prezes  Swedbanku Birgitte Bonnesen wielokrotnie powtarzała, że nie ma żadnych sygnałów wskazujących na budzące podejrzenia przepływy pieniędzy związane ze skandalem Danske Banku. Zmieniła zdanie po tym jak w lutym SVT ujawnił, że ok. 50 klientów Swedbanku dokonało w latach 2007-2015 podejrzanych transferów wartości ok. 40 mld SEK z Danske Bankiem.

Swedbank, który ma ok. 50 proc. estońskiego rynku, obsługuje w tym kraju 900 tys. klientów indywidualnych i 130 tys. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy