Czytasz dzięki

Szansa na przetrwanie familijnego biznesu

opublikowano: 06-10-2019, 22:00

Ponad 10 tys. firm ustanowiło zarządców sukcesyjnych. Umożliwia to ustawa, która działa od prawie roku.

W najbliższych latach sukcesja stanie się jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed firmami rodzinnymi. Przygotowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) ustawa o zarządzie sukcesyjnym działa od 25 listopada ubiegłego roku.

— Celem wspomnianych przepisów jest to, aby firma nie kończyła swojej działalności wraz ze śmiercią właściciela, tylko mogła dalej rozwijać się przez kolejne pokolenia. Nie minął jeszcze rok od wejścia w życie regulacji, a już są pozytywnereakcje przedsiębiorców. Świadczy o tym liczba złożonych wniosków o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Na koniec września zarządców sukcesyjnych ustanowiło ponad 10 tys. przedsiębiorców — mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Zwraca uwagę, że w polskim prawie brakowało mechanizmu, który dawałby gwarancję ciągłości firmy po śmierci jej właściciela, a także pozwalał na zarządzanie majątkiem spółki zgodnie z wolą jej założyciela lub jego następców prawnych. Jadwiga Emilewicz nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższych 10-20 lat problem sukcesji będzie dotyczył coraz większej liczby firm rodzinnych.

— Nasza ustawa daje szansę na uratowanie setek tysięcy polskich jednoosobowych przedsiębiorstw. Adresatem nowych rozwiązań może być grupa ponad 2 mln przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, z czego 60 proc. stanowią firmy rodzinne — podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii.

Przedstawiciele jej resortu kontynuują prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które ułatwią zmianę pokoleniową w firmach. We wrześniu ministerstwo skierowało do konsultacji zieloną księgę dotyczącą fundacji rodzinnej.

— To początek dyskusji na temat instytucji prawnych, które będą wspierać wielopokoleniową sukcesję w rodzimych firmach, i pomysł na akumulację polskiego kapitału — zaznacza Jadwiga Emilewicz.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane