Szczecińscy stoczniowcy chcą spotkania z premierem w sprawie prywatyzacji stoczni

opublikowano: 22-01-2007, 15:47

Związkowcy z "Solidarności" Stoczni Szczecińskiej Nowa zarzucają rządowi i Agencji Rozwoju Przemysłu, która jako spółka Skarbu Państwa jest właścicielem większości udziałów w SSN, że nie podejmują żadnych działań, by w przyszłości uchronić firmę przed upadłością. Na terenie zakładu ogłoszono akcję protestacyjną.

Związkowcy z "Solidarności" Stoczni Szczecińskiej Nowa zarzucają rządowi i Agencji Rozwoju Przemysłu, która jako spółka Skarbu Państwa jest właścicielem większości udziałów w SSN, że nie podejmują żadnych działań, by w przyszłości uchronić firmę przed upadłością. Na terenie zakładu ogłoszono akcję protestacyjną.

Pracownicy informowani są m.in. o sytuacji SSN, stanowisku Komisji Europejskiej nt. prywatyzacji polskiego sektora stoczniowego oraz o warunkach, jakie stocznia musi spełnić, zmieniając właściciela.

Przewodniczący zakładowej NSZZ "S" Andrzej Antosiewicz powiedział w poniedziałek PAP, że związkowcy wystosowali pismo do premiera Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o zainteresowanie się problemami szczecińskiej stoczni i wyznaczenie terminu spotkania w Warszawie.

"Poprosiliśmy też o pomoc w tej sprawie Komisję Krajową +Solidarności+ i przewodniczącego Jerzego Śniadka. Chcemy, by pośredniczył w zorganizowaniu spotkania" - wyjaśnił Antosiewicz.

Według niego, rząd, mimo że nie ma pieniędzy na utrzymanie firmy, nie podejmuje też żadnych kroków w kierunku uzyskania przez nią trwałej rentowności.

"Jeżeli rząd ma receptę na funkcjonowanie stoczni jako przedsiębiorstwa państwowego, niech nam przekaże dotacje do kontraktów" - mówił Antosiewicz.

Jak zaznaczył, związkowcy chcą doprowadzić do "bezpośredniego" spotkania z premierem, by przedstawić mu sytuację stoczni oraz propozycje rozwiązania jej problemów. Pytany, jakie byłyby to propozycje, Antosiewicz powiedział, że nie może tego na razie zdradzić.

Szef zakładowej "S" powiedział, że związkowcy czekają na odpowiedź do końca miesiąca. "Potem będziemy zastanawiać się nad dalszymi krokami, niewykluczone, że będziemy jechać do Warszawy i tam domagać się rozwiązania problemów stoczni" - dodał.

Przypomniał, że od końca 2006 r. sekcja krajowa przemysłu okrętowego wszystkich stoczni jest w sporze zbiorowym z rządem.

Antosiewicz zaznaczył, że ani on, ani pozostali stoczniowcy z "S" nie są przeciwni prywatyzacji stoczni.

9 stycznia biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa poinformowało, że w resorcie trwają prace nad dokumentem dotyczącym prywatyzacji sektora stoczniowego, a minister skarbu Wojciech Jasiński przedstawi rządowi program prywatyzacji stoczni do 15 stycznia.

W ocenie Antosiewicza, w resorcie skarbu jak dotąd jest "głuche milczenie" w tej sprawie, a znajomość problematyki sektora stoczniowego "mała, żeby nie powiedzieć żadna".

Na początku grudnia ub.r. prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Brzezicki mówił o szczegółach przyjętej przez rząd strategii przekształceń własnościowych w sektorze stoczniowym. Zgodnie z jej założeniami, przewiduje się sprzedaż inwestorom całościowych (100- proc.) pakietów akcji SSN i Stoczni Gdynia do końca 2007 roku i sprzedaż pakietu większościowego, tj. ok. 70-90 proc. akcji Stoczni Gdańsk, do końca 2008 roku.

8 grudnia ub.r. KE ostatecznie zaakceptowała plany restrukturyzacji polskich stoczni i udzielenie im w tym celu pomocy publicznej oraz strategię dla tego sektora, przyjętą przez rząd. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szczecińscy stoczniowcy chcą spotkania z premierem w sprawie prywatyzacji stoczni