Szef ONZ: to największe w tym wieku napięcia geopolityczne

  • PAP
opublikowano: 06-01-2020, 19:50

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ocenił w poniedziałek, że "geopolityczne napięcia są na najwyższym poziomie w tym wieku". Wezwał światowych liderów do tego, by przestali je eskalować i zachowali maksymalną powściągliwość.

Guterres nie sprecyzował, jakie państwa ma na myśli. Powiedział jedynie dziennikarzom: "Ten kocioł napięć coraz bardziej prowadzi kraje do podejmowania nieprzewidzianych decyzji z nieprzewidywalnymi konsekwencjami i wielkim ryzykiem przeliczenia się". Szef ONZ zaapelował też o powrót do dialogu.

Sekretarz generalny ONZ wydał takie ostrzeżenie kilka dni po zabiciu w Bagdadzie w wyniku amerykańskiego nalotu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego i dowódcy irackiej proirańskiej milicji Abu Mahdiego al-Muhandisa.

Iran i wspierane przez niego jemeńskie szyickie milicje Huti oraz libański Hezbollah zapowiedzieli działania odwetowe. Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif uznał w sobotę, że "rozpoczął się koniec wrogiej działalności USA w Azji Zachodniej".

Lider Hezbollahu Hasan Nasrallah oświadczył w niedzielę, że armia USA na Bliskim Wschodzie zapłaci za zabicie irańskiego generała, a amerykańscy żołnierze i oficerowie wrócą do domu w trumnach. Z kolei były dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Mohsen Rezaei ostrzegł, że w odwecie za zabicie Sulejmaniego mogą zostać wzięte na cel izraelskie miasta.

W niedzielę parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji uchwalił rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym oddziałów amerykańskich.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie sankcji na Irak, jeśli nakaże on wycofanie amerykańskiego kontyngentu i ostrzegł przed retorsjami, jakich Irakijczycy "nigdy wcześniej nie widzieli".

W sobotę prezydent USA ostrzegł na Twitterze, że jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, to Stany Zjednoczone uderzą w 52 irańskie cele, w tym w ważne dla irańskiej kultury miejsca oraz w sam Iran. Dzień później amerykański przywódca kolejny raz groził na Twitterze Iranowi ewentualnym atakiem. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ONZ