Czytasz dzięki

Sześć funduszy oparło się słabości GPW

opublikowano: 04-06-2019, 22:00

Trudno się cieszyć, patrząc na indeksy warszawskiej giełdy. Ale klienci kilku funduszy polskich akcji całkiem nieźle zarobili w tym roku

Indeksy giełd zagranicznych dobrze zaczęły 2019 r. Do przełomu kwietnia i maja rosły. To, co było udziałem giełd zagranicznych, ominęło jednak warszawską, choć na globalne pogorszenie sentymentu z przełomu kwietnia i maja GPW zareagowała akurat wyraźnie. W rezultacie, licząc od początku roku, warszawskie indeksy prezentują się dużo gorzej od tych o większym znaczeniu. Amerykański S&P500na koniec maja był 9,6 proc. na plusie, a niemiecki DAX 10,8 proc. WIG w tym czasie zyskał skromne 0,4 proc., podczas gdy WIG20 stracił 1,6 proc. Mimo to wśród funduszy polskich akcji znalazło się sześć, które w pięć miesięcy zarobiły 10 proc. lub więcej.

Pięć z nich Analizy Online zaliczają do kategorii małych i średnich spółek. Jednak nie należy z tego wyciągać zbyt daleko idących wniosków. W dwóch z tej piątki największą pozycją pod koniec 2018 r. był CD Projekt, a więc jeden z blue chipów. Jego udział w portfelach Investor Top 25 Małych Spółek oraz Skarbca Małych i Średnich Spółek zbliżał się do 10 proc. Trudno dociec, czy fundusze nadal mają te akcje czy nie. Ale jeśli tak, to mogły się one niebagatelnie przyczynić do wypracowanego wyniku. W ciągu pięciu miesięcy akcje CD Projektu podrożały o ponad 40 proc.

Ziarnko do ziarnka

Sprawozdanie Metlife Akcji Małych i Średnich Spółek wskazuje, że fundusz nie korzystał z tego typu dopalaczy, a mimo to poszło mu najlepiej. W ciągu pięciu miesięcy zarobił dla klientów 12,9 proc. Co ciekawe, sprawozdanie finansowe za 2018 r. wskazuje, że z całej piątki stara się on mieć najbardziej zdywersyfikowany portfel. Akcje tylko jednej spółki ważyły w nim więcej niż 5 proc. aktywów, podczas gdy w większości pozostałych funduszy mających za sobą dobry początek roku żadna z pięciu największych inwestycji nie była mniejsza niż 5 proc. aktywów funduszu ogółem. Jeszcze mniejszy udział niż w funduszu Metlife pojedyncze spółki miały co prawda w BGŻ Małych i Średnich spółek. Różni się on jednak od pozostałej piątki tym, że na koniec 2018 r. aż 34,2 proc. aktywów ulokował w produktach konkurencyjnych TFI — Skarbca, NN Investment Partners, PKO, Noble Funds i Ipopemy. Trudno go więc bezpośrednio porównywać z innymi funduszami, bo jego wynik to w dużej mierze efekt zarządzania w innych TFI.

Jeśli chodzi o fundusz, któremu poszło najlepiej — czyli Metlife Akcji Małych i Średnich Spółek — można jeszcze odnieść wrażenie, że stawia na to, by możliwie wiele spółek w jego portfelu przyniosło jakikolwiek zysk, unikając tzw. złotych strzałów. Akcje tylko jednej z pięciu spółek stanowiących największe pozycje portfela pod koniec 2018 r., w ciągu pięciu miesięcy 2019 r. podrożały o kilkanaście proc. (Vigo System o 18,6 proc.) Największa utrata wartości na jednej z pięciu najważniejszych pozycji wyniosła jednak nieco ponad 4 proc. (Mabion – 4,1 proc.). Inne fundusze, które dobrze sobie poczynają, wchodziły w 2019 r. z dużo bardziej „dynamicznym” portfelem. Investor Top 25 małych Spółek, Skarbiec Małych i Średnich Spółek, Esaliens Akcji Skoncentrowany FIZ czy BGŻ Małych i Średnich Spółek miały wśród pięciu największych pozycji akcje, które podrożały w ciągu pięciu miesięcy o 30, 40, a nawet 70 proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Równocześnie wśród największych lokat miały akcje, które potaniały o kilkanaście, a nawet blisko 30 procent. Taką stratę na akcjach Mabionu mógł też ponieść Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek, który mimo ogólnie dobrego wyniku wśród pięciu największych lokat z końca 2018 r. miał dwie spółki będące od stycznia do maja na minusie. Poza produktem Rockbridge TFI w takiej sytuacji znalazł się jeszcze Esaliens Akcji Skoncentrowany FIZ. Esaliens Akcji Skoncentrowany FIZ jest funduszem zamkniętym, ale publicznym, czyli stosunkowo łatwo dostępnym. Jego certyfikaty można kupić na giełdzie, tak jak fundusz kupuje akcje do swojego portfela. Ich wycena może przy tym odbiegać od wyceny samego funduszu, bo ta uaktualniana jest co miesiąc. Certyfikaty na giełdzie można jednak próbować kupić i sprzedać każdego dnia roboczego, nie czekając na nowe emisje lub wykupy. Te ostatnie TFI organizuje nie rzadziej niż co pół roku.

Oblicza koncentracji

Struktura lokat Esaliensa Akcji Skoncentrowanego FIZ wydaje się jednak zupełnym zaprzeczeniem strategii Metlife Akcji Małych i Średnich Spółek. Wśród pięciu spółek, które na koniec 2018 r. stanowiły największe pozycje w portfelu, trzy w ciągu pięciu miesięcy podrożały o ponad 20 proc. Te, które potaniały, straciły kilkanaście i 26 proc. wartości (Ailleron). Co ciekawe, mimo dobrego początku roku wycena certyfikatów funduszu jest obecnie bliska swoich dziesięcioletnich minimów. Warto przy tym pamiętać, że — zgodnie z nazwą — fundusz nieszczególnie dywersyfikuje swoje inwestycje. Pięć największych spółek stanowiło pod koniec 2018 r. aż 57,5 proc. ogółu aktywów.

Na przełomie 2018/2019 r. specyficzne ryzyko koncentracji ujawniało się również w Skarbcu Małych i Średnich Spółek. Wśród pięciu największych lokat miał trzech producentów gier. Łącznie te trzy spółki odpowiadały za 19,1 proc. aktywów funduszu i jeśli nadal są w portfelu, to niewątpliwie one ciągnęły wyniki. Akcje najgorszej z nich — PlayWaya — podrożały bowiem w ciągu pięciu miesięcy o 31,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu