Szkocja i Walia chcą być gospodarzami Euro 2016

PAP
09-06-2008, 07:51

Szefowie autonomicznych władz Szkocji i  Walii, Alex Salmond i Rhodri Morgan spotkają się dla omówienia możliwości wspólnego zorganizowania przez oba kraje mistrzostw piłkarskich Euro 2016 i  wystąpienia z ofertą do UEFA" - informuje tygodnik "Sunday Times".

Rząd Szkocji jeszcze przed spotkaniem zapowiedział poparcie dla szkocko-walijskiego wniosku. Następnym etapem rozmów Salmond- Morgan będą konsultacje władz Szkocji i Walii ze szkockim i walijskim związkiem piłki nożnej.

Według "Sunday Timesa", Szkocki Związek Piłki Nożnej (SFA) zasygnalizował, że w związku z prawdopodobieństwem zwiększenia liczby drużyn uczestniczących w europejskich mistrzostwach do 20 lub nawet 24 z obecnych 16, nie dałby sobie rady sam, ponieważ wymagałoby to udostępnienia 12 stadionów.

W przypadku wspólnej oferty z Walią, 8 stadionów mogłoby być w Szkocji, a 4 w Walii. Szkocja ma obecnie 4 stadiony spełniające międzynarodowe normy (Hampden Park, Ibrox oraz Celtic Park w Glasgow plus Murrayfield w Edynburgu).

Za faworyta w rywalizacji o prawo organizatora ME-2016 uchodzi Francja, ale w ocenie Szkotów nie jest to powód, by się zniechęcać. Szkocja wyraziła też zainteresowanie przejęciem organizowania mistrzostw Euro 2012, gdyby miało się okazać, że Polska i Ukraina nie zdążą z przygotowaniami.

Szkocja wraz z Republiką Irlandii złożyły wniosek o przyznanie im wspólnego prawa organizatorów mistrzostw Euro 2008, ale UEFA wybrała Austrię i Szwajcarię. Wśród powodów porażki wymienia się mało entuzjastyczny stosunek ówczesnego pierwszego ministra Szkocji, Jacka McConnella i wewnętrzne niesnaski w rządzie Irlandii.

"Sunday Times" twierdzi, że następca McConnella, Salmond przekonany jest, iż perspektywa zorganizowania mistrzostw w Szkocji i Walii, położonych na tej samej Wyspie będzie dla UEFA atrakcyjniejsza niż wcześniejsza, oznaczająca dla kibiców konieczność przemieszczania się przez Morze Irlandzkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szkocja i Walia chcą być gospodarzami Euro 2016