Sztuczna inteligencja kontroluje plac budowy

opublikowano: 10-02-2021, 20:00

Technologia nadzoru prac budowlanych zyskała wsparcie inwestorów. Polsko-amerykański start-up dostał 2 mln USD.

Twórcy AI Clearing ze swoim projektem weszli do jednej z najsłabiej zdigitalizowanych przestrzeni rynkowych – sektora budowlanego. Zaproponowali bazujący na sztucznej inteligencji system do monitoringu i nadzoru przebiegu prac bezpośrednio na placu budowy. Dość szybko od wprowadzenia go do sprzedaży zyskali pierwszych klientów i pierwszych inwestorów. W technologiczny i biznesowy potencjał rozwiązania AI Clearing uwierzyli estoński fundusz venture capital Tera Ventures, inwestujący w cyfrowe start-upy, oraz rodzime fundusze: Inovo Venture Partners i Innovation Nest. W rundzie seed na rozwój projektu przekazali 2 mln USD.

– AI Clearing działa w obszarze, który jest wręcz idealny do zastosowania sztucznej inteligencji i w sektorze, który pozostaje w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie zautomatyzowanych rozwiązań do zarządzania złożonymi projektami – mówi James McDougall, partner w Tera Ventures.

Technologiczny nadzór

Współtwórcami AI Clearing są Michał Mazur (w spółce piastuje funkcję prezesa) i Adam Wiśniewski (dyrektor technologiczny). Obydwaj w przeszłości związani byli z PwC, a swój nowy projekt tworzyli czerpiąc właśnie z doświadczeń zdobytych w murach tejże firmy.

Informatyczny kontroler
Informatyczny kontroler
Każdy, kto miał do czynienia z nawet najmniejszym projektem budowlanym, wie, jak łatwo o błąd i niezgodność z projektem – mówi Michał Mazur, prezes i współtwórca AI Clearing (z lewej). Wraz ze wspólnikiem Adamem Wiśniewskim stworzyli więc system minimalizujący koszty tego rodzaju pomyłek.
antoniloskot.com

- Dostrzegliśmy problem, z którym spotykają się deweloperzy oraz zarządzający budowami infrastrukturalnymi na całym świecie – prace budowlane są realizowane przez wielu podwykonawców, co otwiera pole do błędów i działań niezgodnych z planami architektonicznymi. Im szybciej błąd zostanie więc wychwycony, tym straty inwestorów są mniejsze. W AI Clearing opracowaliśmy narzędzie informatyczne do monitoringu postępów w budowie i ich weryfikacji z pierwotnymi planami architektonicznymi – mówi Michał Mazur.

System AI Clearing agreguje dane z projektów budowlanych, modeli BIM, harmonogramów prac itd. i zestawia je ze zdjęciami wykonywanymi z pomocą dronów czy skanami laserowymi wykonywanymi na miejscu budowy. Rozwiązanie automatycznie weryfikuje ich zgodność i raportuje wszelkie odstępstwa.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

- Obecnie system jest dostosowany do monitoringu budowy dróg, kolei, dużych obiektów betonowych, farm solarnych, gazociągów. Kierunek rozwoju narzędzia wyznaczają poniekąd nasi klienci - staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie i specyfikę ich projektów. Systematycznie dostosowujemy więc narzędzie do monitoringu kolejnych klas obiektów – wyjaśnia Adam Wiśniewski.

Komercjalizacja projektu

AI Clearing centrum rozwoju technologii zlokalizowało w Warszawie. Siedziba główna firmy znajduje się natomiast w Stanach Zjednoczonych. Na świecie obsługuje np. projekty firm PCL Construction i VINCI.

- Pierwszy komercyjny kontrakt zdobyliśmy w kwietniu 2020 r., czyli w początkowym stadium pandemii w USA. Na szczęście dla nas, place budów nie zostały objęte lockdownem – zwłaszcza projekty infrastrukturalne są motorem napędowym dla światowych gospodarek. Bez większych komplikacji mogliśmy więc w ubiegłym roku aktywnie działać, co przełożyło się na sukces inwestycyjnej rundy seed – podkreśla Michał Mazur.

Okiem eksperta
Budowlanka w cyfrowym ogonie
Maciej Plichta
menedżer ds. nowych technologii w Colliers

Według indeksu cyfryzacji McKinsey’a sektor nieruchomościowy jest jednym z najmniej zdigitalizowanych, zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji budynków czy obiektów infrastrukturalnych.

Jest to więc niezwykle perspektywiczna przestrzeń do rozwoju dla firm technologicznych. Wcześniej czy później budownictwo zauważy korzyści płynące z zastosowania nowych technologii, m.in. ze względu na oszczędność kosztów budowy i eksploatacji obiektów oraz optymalizację harmonogramu prac. Dziś w Polsce wiele firm stoi raczej z boku, obserwując działania większych, międzynarodowych podmiotów i sprawdzając efekty ich współpracy ze start-upami. Jestem przekonany, że wraz ze wzrostem liczby udanych implementacji, branża ta będzie się coraz bardziej otwierać na innowacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane