Sztuka jest pomostem łączącym filantropię z biznesem

  • Natalia Grzebisz-Zatońska
opublikowano: 12-05-2023, 14:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Omenaa Mensah po raz drugi organizuje licytację dzieł sztuki w szczytnym celu. Do pobicia jest ubiegłoroczny rekord – 4,5 mln zł. Aukcję poprzedza wystawa w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Wiele korzyści:
Wiele korzyści:
Obroty na polskim rynku sztuki wzrosły z 380 mln zł w 2020 r. do 630 mln w 2021 – to pokazało, jak wielką mamy potrzebę obcowania ze sztuką i jak dobrą jest inwestycją. Połączenie biznesu, sztuki i czynienia dobra to najpiękniejsze połączenie, jakie mogłabym sobie wyobrazić – mówi Omenaa Mensah, założycielka i prezeska Omenaa Foundation i OmenaArt Foundation.
Omenaa Foundation

3 czerwca podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023 pod młotek pójdą m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Xawerego Wolskiego, Michała Jackowskiego, Łukasza Patelczyka, Tomasza Górnickiego, Angeliki Markul i Igora Mitoraja. Do 12 czerwca można zwiedzać wystawę, na której wyeksponowano zarówno dzieła sztuki przekazane na licytację, jak i użyczone przez artystów lub instytucje na tę ekspozycję.

15 wybitnych prac

Reina Mariana:
Reina Mariana:
Nowej fundacji OmenaArt Foundation udało się sprowadzić na inaugurację wystawy jedną z najpiękniejszych hiszpańskich rzeźb. Po raz pierwszy w Polsce jest okazja do obejrzenia dzieła Manolo Valdésa, którego prace gościły w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych, m.in. w Paryżu, Barcelonie, Nowym Jorku na biennale w Wenecji.
Omenaa Foundation

Szczególną uwagę przyciąga słynna „Reina Mariana” – rzeźba z brązu hiszpańskiego artysty Manolo Valdésa, którą fundacji OmenaArt Foundation udało się sprowadzić na inaugurację wystawy.

– To pierwsza możliwość zobaczenia tego dzieła na żywo nie tylko w Polsce, lecz także w naszej części Europy. Jego waga – przekraczająca pół tony – wymagała sprawdzenia wytrzymałości stropów Oranżerii. Na szczęście wszystko udało się zabezpieczyć i bez szwanku umieścić rzeźbę w budynku – mówi Omenaa Mensah, założycielka i prezeska Omenaa Foundation i OmenaArt Foundation.

Sztuka jest dla niej pomostem łączącym filantropię z biznesem, a dzielenie się sukcesem – naturalną koleją rzeczy.

– Liczę na to i wierzę, że uda się pobić ubiegłoroczny wynik Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity, czyli prawie 4,5 mln zł. To pierwsza aukcja charytatywna, której poziom finansowy dorównywał licytacjom profesjonalnie prowadzonym przez domy aukcyjne. W tym roku mamy 15 wspaniałych dzieł, które przez ostatnie 10 miesięcy były bardzo wnikliwie wybierane przez radę artystyczną – Hannę Wróblewską, Kamę Zboralską, Iwonę Büchner-Grzesiak, Rafała Kameckiego oraz mnie – mówi Omenaa Mensah.

Wysmakowana sceneria:
Wysmakowana sceneria:
Nad aranżacją wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej czuwał wybitny scenograf Boris Kudlička związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Na pierwszym planie wypożyczona na wystawę brązowa rzeźba „Uprising” Xaverego Wolskiego.
Omenaa Foundation

Całkowity zysk z aukcji organizowanej przez Omenaa Foundation, OmenaArt Foundation i Corporate Connections zostanie przeznaczony na edukację i wsparcie dzieci z Ukrainy, aktywizację zawodową ich matek, a także na działania wspierające edukację dzieci ulicy z Ghany oraz dzieci i młodzieży z polskich domów dziecka.

Dobra inwestycja

Do podziwiania i licytowania:
Do podziwiania i licytowania:
„Figurę z otwartymi ramionami“ Magdaleny Abakanowicz można tylko oglądać, ale jej rzeźba z cyklu Portrety Anonimowe zostanie zlicytowana – podobnie jak „Ogniwa nieskończoności E” Xawerego Wolskiego. Natomiast marmurowa rzeźba „Empty Gold man white“ została wypożyczona na wystawę.
Omenaa Foundation

– Obroty na polskim rynku sztuki wzrosły z 380 mln zł w 2020 r. do 630 mln w 2021 [dane portalu rynku sztuki Artinfo.pl – red.] – to pokazało, jak wielką mamy potrzebę obcowania ze sztuką i jak dobrą jest inwestycją. Połączenie biznesu, sztuki i czynienia dobra to najpiękniejsze połączenie, jakie mogłabym sobie wyobrazić – mówi Omenaa Mensah.

Dla założycielki fundacji ważne jest bowiem łączenie ludzi o podobnym sposobie myślenia – tych, którzy osiągnęli sukces i chcą się nim dzielić. Liczy się również to, by wyszli z aukcji zadowoleni i bogatsi o niepowtarzalne eksponaty.

– W licytacji wezmą udział przedstawiciele największych biznesów w Polsce. Liczę, że otworzą serca i portfele. Wszystkie dzieła wystawione pod młotek to prace, które chciałabym posiadać. Dokładnie wyselekcjonowane przez radę artystyczną – mam nadzieję, że przypadną do gustu naszym gościom. Jestem przekonana, że licytujący wrócą do domu ze świetną sztuką, której wartość będzie rosła z roku na rok – mówi Omenaa Mensah.

Loteria charytatywna

W ogrodach Wilanowa:
W ogrodach Wilanowa:
9 maja na uroczystą inaugurację Omenaa Art Foundation założonej przez Omenę Mensah i otwarcie wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023 przybyło do Oranżerii wielu gości ze świata biznesu i kultury.
Omenaa Foundation

Wojna w Ukrainie zjednoczyła polski biznes, który pod różnymi postaciami przekazał potrzebującym 400 mln zł, udowadniając, że chce pomagać i jest na to gotowy. Ta sytuacja zainspirowała również Omenę Mensah do powołania Konsorcjum Filantropijnego, które będzie zrzeszało darczyńców i beneficjentów.

– Zobowiązaliśmy się do przekazania 30 proc. kwoty zebranej podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 na projekty poszczególnych fundacji, których założyciele i założycielki będą z nami osobiście podczas finału 3 czerwca i są członkami Corporate Connections bądź innych organizacji biznesowych wspierających naszą wizję świata. Znają potrzeby swoich lokalnych społeczności, o których my, jako fundacja, często nie mamy wiedzy – dodaje Omenaa Mensah.

Różnorodność:
Różnorodność:
W przestrzeni Oranżerii zgromadzono rzeźby, prace malarskie, graficzne oraz instalacje kilkunastu artystów i artystek z różnych krajów, pokoleń i środowisk.
Omenaa Foundation

Według niej kryzys gospodarczy nie spowolnił filantropii, lecz pokazał przedsiębiorcom, że są kolejne cele, które trzeba zrealizować, i inicjatywy, w które należy się zaangażować.

– Dodatkowo 4 czerwca rozpoczynamy Wielką Loterię Charytatywną Top Charity na stronach siepomaga.pl, z której zysk również wesprze działania Konsorcjum Filantropijnego. Chciałabym, aby więcej dzieci na świecie miało możliwość edukacji, która zagwarantuje im lepsze życie. Nie godzę się na ich wykorzystywanie, katowanie, krzywdzenie, niewolnictwo czy bezdomność. Chcę to zmieniać i chcę o tym mówić. Martin Luter King powtarzał, że „życie kończy się w dniu, kiedy zaczynamy milczeć na temat tego, co ważne”. Dlatego chcę, by mój głos w tej sprawie był słyszalny. Wspierać może go biznes, który zabezpieczył już swoje potrzeby i ma przestrzeń na działania filantropijne – podkreśla Omenaa Mensah.

Radość tworzenia

Warsztat artysty:
Warsztat artysty:
Dla gości przygotowano liczne atrakcje, m.in możliwość obserwowania pracy rzeźbiarza Tomasza Górnickiego.
Omenaa Foudation

Wsparcie, jakiego udziela Omenaa Foundation, kierowane jest również do studentów Akademii Sztuk Pięknych i młodych artystów, a głównym celem wszystkich inicjatyw jest zmiana warunków życia beneficjentów fundacji.

– Sztuka jest sposobem realizacji tego celu i moją wielką pasją, więc to łączę i wykorzystuję. Chciałabym również sprawić, żeby młodzi artyści mieli środki na materiały do pracy i wsparcie, które zagwarantuje im rozwój. Dla mnie to istotne, że możemy im pomóc i dać szansę na rozwój oraz przywrócić radość tworzenia. Dlatego pieniądze są bardzo ważne, ale najważniejsza jest szansa na zmianę, jaką ze sobą niosą – podsumowuje Omenaa Mensah.

Również Ryszard Chmura, prezes Corporate Connections, współorganizator aukcji i wystawy, podkreśla, że powołanie konsorcjum przyczyni się do większej filantropijnej aktywności biznesu.

– Naszym celem było zachęcenie przedsiębiorców do pomagania. Widzimy, że część z nich robi to na własną rękę, inni nie mają swoich fundacji i nie do końca wiedzą, jak się zaangażować lub robią to po cichu. Chcemy zrzeszyć biznes i zjednoczyć siły, jak to miało miejsce podczas wspierania Ukrainy w początkach wojny. Stąd pomysł na drugą edycję Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity – mówi Ryszard Chmura.

Według niego wynik finansowy nadchodzącej aukcji może przebić zeszłoroczny zysk.

– Sytuacja ekonomiczna wpływa na filantropię. Oczywiście są duże firmy, które nawet jeśli nieco schudną, to nadal mogą sobie pozwolić na pomaganie. Dla mniejszych, u których przepływ gotówki jest zaburzony, priorytetem będzie utrzymanie firmy. Mimo wszystko widzimy pozytywne trendy i inicjatywę polskich przedsiębiorców. Będę zachęcał do licytacji wszystkich uczestników, bo cały zysk z aukcji trafi do potrzebujących. A to najważniejsze – kończy Ryszard Chmura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane