Szwajcaria obniżyła prognozy wzrostu ze względu na ryzyko energetyczne i inflację

opublikowano: 20-09-2022, 09:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

We wtorek szwajcarski rząd znacznie obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego, powołując się na rosnące ryzyko „napiętej sytuacji energetycznej i gwałtownych wzrostów cen” – podaje agencja Reutersa.

Jose Cendon/Bloomberg

Obecnie oczekuje, że gospodarka tego kraju wzrośnie w tym roku o 2 proc., w porównaniu z czerwcową prognozą wzrostu o 2,6 proc.

Prognozy wskazują, że w 2023 r. gospodarka pójdzie w górę o 1,1 proc., w porównaniu z poprzednim oczekiwanym wzrostem o 1,9 proc., poinformował Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO).

„Po pozytywnej pierwszej połowie 2022 r. szwajcarska gospodarka stoi w obliczu pogarszających się perspektyw. Napięta sytuacja energetyczna i gwałtowne wzrosty cen odbijają się na perspektywach gospodarczych, zwłaszcza w Europie” – przekazał SECO.

Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych podwyższył prognozę inflacji, podając, że przewiduje wzrost cen konsumpcyjnych o 3 proc. w 2022 i 2,3 proc. w 2023. Wcześniej spodziewał się inflacji 2,5 proc. w tym roku i 1,4 proc. w 2023.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane