Szwajcarzy masowo na zakupach w Niemczech

AD
opublikowano: 19-01-2015, 09:10

Niemieckie miasta przy granicy ze Szwajcarią odnotowały w miniony weekend kilkunastoprocentowy wzrost klientów wykorzystujących wysokie notowania franka. Zainteresowanie zakupami było tak duże, że szwajcarskie koleje podstawiły dodatkowe pociągi.

Zwiększony ruch odnotowują wszystkie większe przygraniczne miasta w Niemczech, w tym Konstancja, Weil am Rhein i Lörrach. Szwajcarski tabloid Blick dał nawet w piątek na pierwszej stronie wielki tytuł "Konstancjo, przybywamy!"

Pod kantorami wymiany walut w Szwajcarii ustawiały się w piątek kolejki chętnych na tanie euro. Na zdjęciu - Genewa
Zobacz więcej

Pod kantorami wymiany walut w Szwajcarii ustawiały się w piątek kolejki chętnych na tanie euro. Na zdjęciu - Genewa Bloomberg

Sytuację w niemieckiej Konstancji opisuje reporter Bloomberga. Według jego ustaleń tylko w miniony weekend największą galerię handlową miasta - Lago Konstanz, odwiedziło 5 tys. klientów więcej niż zwykle, głównie przybysze ze Szwajcarii. To 13-procentowy wzrost.  - Wielgachne torby z logo galerii napełniały się artykułami spożywczymi, kosmetykami, lekami i ubraniami - podsumowuje dyrektor zarządzający mallu Peter Herrmann. Dodaje, że ruch zaczął się już w miniony piątek, który zwykle jest dniem spokojnym w Lago Konstanz.

Sytuację w innej przygranicznej niemieckiej miejscowości - Lörrach opisuje z kolei dziennik Der Spiegel. Według niego w miniony weekend już co drugi klient w tamtejszych sklepach przyjechał ze Szwajcarii. Masowo korzystają też z możliwości uzyskania u siebie zwrotu zapłaconego w Niemczech 19% VAT-u - stoją w dodatkowych kolejkach po stempel na specjalnym formularzu.

Według ustaleń Der Spiegel niektóre artykuły, jak choćby kosmetyki czy jedzenie, są dla nich w Niemczech nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż we własnym, pozostającym poza UE kraju. Porównywarka cen barometredesprix.ch pokazuje, że koszyk 53 typowych produktów spożywczych, takich jak serek do chleba czy cola, jest w Niemczech nawet o 55 proc. tańszy niż w Szwajcarii.

Klienci zyskują, ale handlowcy w Szwajcarii tracą. Eksperci odpytywani przez niemiecki dziennik zwracają już uwagę, że to zagrozi miejscom pracy w sektorze handlu i usług.

Reportaż szwajcarskiego Blizt ze szturmu zakupowego w Konstancji:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Szwajcarzy masowo na zakupach w Niemczech