"Szwajcarzy nie pozwolą frankowi złamać bariery 1,20 CHF"

Oczekiwania na niekonwencjonalne łagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro pchają do góry kurs waluty pozostającej poza unią walutową Szwajcarii.

Linia obrony kursu EUR/CHF, wyznaczona przez Szwajcarski Banki Narodowy. Źródło: Bloomberg.
Zobacz więcej

Linia obrony kursu EUR/CHF, wyznaczona przez Szwajcarski Banki Narodowy. Źródło: Bloomberg.

Od początku sierpnia frank umocnił się wobec euro o 0,84 proc., co jest największą jego zwyżką w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Kurs szwajcarskiej waluty wobec złotego ponownie zbliża się do pułapu 3,48 zł, a wobec euro frank jest najsilniejszy od grudnia 2012 r. To skutek oczekiwań na nadzwyczajne łagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro (już w czerwcu bank wprowadził ujemną stopę depozytową i zapowiedział zastrzyki płynności w sektorze bankowym).

Ryzyko dalszego łagodzenia polityki EBC wywiera presję na spadek wartości wspólnej waluty której minimalnego kursu wymiany na poziomie 1,20 CHF obiecał bronić Szwajcarski Banki Narodowy (SNB). Zdaniem Beata Siegenthalera, stratega walutowego w banku UBS, szwajcarski bank nie zdecyduje się na wyprzedzającą interwencję na rynku, choć kurs euro zbliżył się do progu 1,20 CHF na odległość zaledwie 60 centymów. Znacznie bardziej skuteczne w obecnej sytuacji byłoby według niego wprowadzenie ujemnych stóp procentowych.

- Ciężko będzie uniknąć scenariusza dalszego zmierzania kursu EUR/CHF w stronę 1,20, zważywszy na presję na zniżki euro, która zapewne się utrzyma w najbliższych tygodniach. Nie jestem jednak pewien, że rynek będzie próbował przełamać tą barierę. SNB był dotąd zdeterminowany, żeby jej bronić, ma do tego instrumenty, a inwestorzy, którzy poprzednio obstawiali przeciwko takiemu scenariuszowi, sparzyli się – komentuje Simon Smith z firmy brokerskiej FxPro.

Linia obrony kursu EUR/CHF, wyznaczona przez Szwajcarski Banki Narodowy. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Szwajcarzy nie pozwolą frankowi złamać bariery 1,20 CHF"