Szwajcarzy ujawnili skalę załamania gospodarki Wenezueli (WYKRES DNIA)

Ucieczka kapitału z będącej niegdyś jednym z najzamożniejszych krajów świata Wenezueli przybrała formę paniki, wynika z wykresu sporządzonego przez portal FT Alphaville.

Bilans handlowy Szwajcarii z Wenezuelą (linia ciągła) w porównaniu do bilansu nie uwzględniającego handlu złotem (linia przerywana). Wartości kroczące za poprzednie 12 miesięcy w mld CHF. Różnica w obu wielkościach prawdopodobnie odzwierciedla skalę wyprzedaży złota przez Wenezuelę
Zobacz więcej

Bilans handlowy Szwajcarii z Wenezuelą (linia ciągła) w porównaniu do bilansu nie uwzględniającego handlu złotem (linia przerywana). Wartości kroczące za poprzednie 12 miesięcy w mld CHF. Różnica w obu wielkościach prawdopodobnie odzwierciedla skalę wyprzedaży złota przez Wenezuelę szwajcarskie służby celne, FT Alphaville

Wenezuela, jeszcze w połowie ubiegłego wieku będąca jednym z czterech najzamożniejszych krajów świata, to przykład jednego z największych regresów gospodarczych w historii. Obecnie średnia płaca jest tam o połowę niższa niż na Kubie, jeśli tylko w obliczeniach posiłkować się wolnorynkowymi kursami walutowymi. To efekt załamania cen ropy oraz niewydolności państwa opiekuńczego stworzonego przez wieloletniego prezydenta Hugo Chaveza.

Ustalenie skali obecnego załamania gospodarki Wenezueli nie jest łatwe, ponieważ krajowy urząd statystyczny publikuje dane wyrywkowo i z dużym opóźnieniem (przykładowo ostatnie dane o inflacji pochodzą z grudnia). Dlatego ekonomiści muszą nieraz wykazać się niemałą pomysłowością w poszukiwaniu nawet podstawowych informacji. Przykładem tego jest sposób, w jaki portal FT Alphaville ustalił skalę ucieczki kapitału z Wenezueli, związanej ze spłacaniem długów i próbą transferu majątków aparatczyków za granicę.

FT Alphaville wykorzystał szwajcarskie dane o bilansie handlu tego kraju z Wenezuelą. W ostatnich miesiącach bilans ten załamał się (co oznacza, że wenezuelski eksport do Szwajcarii zaczął znacznie przekraczać import). Praktycznie za całość tej nierównowagi odpowiada jednak handel jednym towarem – złotem (bilans handlowy z wykluczeniem złota praktycznie się nie zmienił).

„Różnica prawdopodobnie odzwierciedla wyprzedaż wenezuelskich rezerw złota, mającą sfinansować obsługę zagranicznych długów, zaciągniętych w czasach kiedy ropa była droższa. Przy tempie, w jakim rezerwy topnieją obecnie, rządowi w Caracas pozostało niewiele czasu” – komentuje FT Alphaville.


Bilans handlowy Szwajcarii z Wenezuelą (linia ciągła) w porównaniu do bilansu nie uwzględniającego handlu złotem (linia przerywana). Wartości kroczące za poprzednie 12 miesięcy w mld CHF. Różnica w obu wielkościach prawdopodobnie odzwierciedla skalę wyprzedaży złota przez Wenezuelę. Źródło: szwajcarskie służby celne, FT Alphaville.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, FT Alphaville

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu