Szwecja grozi zablokowaniem prac nad unijną dyrektywą ws. usług

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-10-2005, 22:03

Szwedzki minister gospodarki Thomas Oestros zagroził zablokowaniem przez Szwecję prac nad ważną dla całej Unii dyrektywą w sprawie liberalizacji usług. Ostrzeżenie to zawarł w liście do komisarza UE ds. rynku wewnętrznego i usług Charliego McCreevy´ego.

Szwedzki minister gospodarki Thomas Oestros zagroził zablokowaniem przez Szwecję prac nad ważną dla całej Unii dyrektywą w sprawie liberalizacji usług. Ostrzeżenie to zawarł w liście do komisarza UE ds. rynku wewnętrznego i usług Charliego McCreevy´ego.

    Tłem konfliktu jest tzw. spór vaxholmski. Chodziło w nim o prawo łotewskiej firmy budowlanej budującej szkołę w szwedzkiej miejscowości Vaxholm do zatrudniania łotewskich pracowników na zasadach obowiązujących w kraju pochodzenia firmy i robotników. Zaprotestowały przeciwko temu miejscowe związki zawodowe, ogłaszając blokadę budowy. Domagały się, by Łotyszy pracujących w Szwecji obowiązywały szwedzkie przepisy pracy, w tym układy zbiorowe.

    Efektem blokady była upadłość łotewskiej firmy i zatrzymanie budowy, którą przejął szwedzki wykonawca. Skargę w tej sprawie strona łotewska złożyła w Trybunale Sprawiedliwości UE, który ma wydać orzeczenie. Komisja Europejska przychyla się do stanowiska łotewskiego.

    Szwedzkie związki zawodowe swoje postępowanie tłumaczyły chęcią ochrony praw pracowników łotewskich. Ich działania poparły również szwedzkie władze. Stronie szwedzkiej chodziło w rzeczywistości o zablokowanie i ochronę rynku pracy przed tańszą konkurencją. Jest to problem, z którym spotykają również firmy polskie. Konflikty wokół nich nie były jednak tak ostre i nie zyskały podobnego rozgłosu.

    Zaostrzający się spór szwedzko-unijny dotyczy interpretacji zasady swobodnego przemieszczania się usług. Szwedzki minister oficjalnie deklaruje, że pragnie rozwoju handlu usługami. Z drugiej strony mówi, że "jedyną drogą do zaakceptowania przez nas dyrektywy jest gwarancja dla naszych obywateli, że nie spotkają się z dumpingiem socjalnym".

    Szwedzi chcą, by gwarantowana była zasada, że zagraniczną siłę roboczą obowiązuje ustawodawstwo pracy kraju przyjmującego a nie pochodzenia. Stwarza to barierę, o którą rozbija się konkurencyjność firm zagranicznych.

    Peter Wolodarski, publicysta największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", tak skomentował postępowanie strony szwedzkiej: "Gdy Oestrosowi z braku argumentów nie udało się przekonać komisarza UE, to oświadczył, że Szwecja postawi weto - jeśli Komisja nie zmieni swego stanowiska w sprawie Vaxholmu. To już nie jest dopuszczalna taktyka negocjacyjna. To jest szantaż".

Michał Haykowski

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane