Szwecja już objęta telefonią komórkową trzeciej generacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-12-2005, 19:08

Szwecja jest pierwszym krajem Europy i drugim krajem świata, w którym niemal wszyscy obywatele mają dostęp do telefonii komórkowej trzeciej generacji - podał w poniedziałek portal analityczny TeleGeography.

Szwecja jest pierwszym krajem Europy i drugim krajem świata, w którym niemal wszyscy obywatele mają dostęp do telefonii komórkowej trzeciej generacji - podał w poniedziałek portal analityczny TeleGeography.

Jak stwierdzili analitycy portalu, posługując się danymi dostarczonymi przez szwedzkiego regulatora rynku telekomunikacyjnego Post & Telestyrelsen (PTS), aż 85 proc. Szwedów ma dostęp do usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G).

Daje to Szwecji drugie miejsce na świecie, po Japonii, w której niemal wszędzie pracują sieci komórkowe trzeciej generacji, a przed Wielką Brytanią, gdzie do sieci trzeciej generacji ma dostęp ok. 75 proc. obywateli i Włochami, gdzie trzeciej generacji może używać 60 proc. mieszkańców.

W sieciach komórkowych trzeciej generacji można nie tylko dokonywać połączeń głosowych czy prostych usług w rodzaju SMS lub MMS, ale także dokonywać transmisji danych i obrazu oraz wykorzystywać usługi zaawansowane, jak np. lokalizację, gry sieciowe czy sieciowy sklep z plikami muzycznymi.

Mimo takiego wyniku, regulator PTS nie jest zadowolony. Według TeleGeography warunki koncesji dla szwedzkich operatorów na sieci 3G stwierdzały w roku 2000, iż w grudniu 2003 roku muszą oni osiągnąć całkowite pokrycie obszaru kraju. Znaczy to, że 99,98 proc. obywateli Szwecji powinno mieć dostęp do usług telefonii 3G.

Tymczasem doszło już do dwóch przedłużeń terminu koncesji, a mimo to operatorzy sieci 3G działający na terenie Szwecji - Hi3G, Vodafone, Svenska UMTS, Tele2 i TeliaSonera - jeszcze nie wywiązali się z tego warunku.

Nie są jednak planowane żadne kary dla firm telekomunikacyjnych, ponieważ stopień pokrycia obszaru Szwecji usługami 3G wzrósł w ciągu ostatniego półrocza i prawdopodobnie do lutego 2006 warunki koncesji UMTS zostaną spełnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane