Szwedzi budują fabrykę wiązek

opublikowano: 19-09-2019, 22:00

Pod Starogardem Gdańskim wkrótce ruszy nowy zakład AQ Wiring Systems. Firma zwiększy zatrudnienie do 600 osób.

W Linowcu pod Starogardem Gdańskim kończy się budowa zakładu AQ Wiring Systems, szwedzkiego dostawcy komponentów i systemów elektronicznych. To inwestycja za 18,2 mln zł. Firma ma 25 lat i 6,5 tys. pracowników w 39 fabrykach, w tym dwóch w Polsce — w Starogardzie i Łodzi, gdzie zatrudnia łącznie 1100 osób. Na Pomorzu działa od 20 lat (początkowo jako należąca do innego właściciela spółka Connecto Alphabet) i produkuje wiązki kablowe wykorzystywane w sprzęcie medycznym, maszynach rolniczych i autobusach takich firm, jak: Scania, Bombardier, Komatsu, Zoeller, Krone, Grimme czy ABB. Zatrudniający 340 osób zakład miał 2018 r. obroty rzędu 68 mln zł. Ponieważ zamówień przybywało, spółka zdecydowała się przenieść do nowej fabryki o powierzchni 7 tys. m kw.

— Będziemy mogli zwiększyć zatrudnienie, które w niedługiej perspektywie sięgnie 600 osób — mówi Ewa Sulewska, dyrektor zarządzająca AQ Wiring Systems.

Hala jest po odbiorach technicznych, a przeprowadzka zaplanowana na początek IV kw.

— Nie przeprowadzamy się daleko z dwóch względów. Cały czas czujemy ogromne wsparcie władz samorządowych, które pomagają nam w realizacji wszelkich przedsięwzięć, a przede wszystkim ze względu na naszych pracowników, którzy w znakomitej części pochodzą ze Starogardu i okolic. Podczas omawiania naszych planów inwestycyjnych nie rozpatrywaliśmy innej możliwości niż rozbudowa właśnie tutaj — tłumaczy Ewa Sulewska.

Firma szuka kandydatów do pracy na umowę o pracę m.in. na stanowisku montażysty wiązek kablowych. AQ Wiring Systems to kolejny szwedzki projekt na Pomorzu. W zeszłym roku Invest in Pomerania, agencja, która ściąga do regionu inwestorów, ogłosiła budowę zakładów produkcyjnych firm Etac w Tczewie (sprzęt rehabilitacyjny) i Northvolt w Gdańsku (moduły bateryjne).

900 Tyle pytań inwestorów obsłużyła agencja Invest in Pomerania przez 10 lat działalności. 99 spośród nich zdecydowało się na realizację projektów i stworzenie 14 tys. miejsc pracy.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy