Szwedzki rząd chce zwiększyć liczbę budowanych mieszkań

opublikowano: 12-03-2018, 07:37
aktualizacja: 12-03-2018, 07:38

Szwedzki rząd chce zwiększyć podaż na rynku mieszkaniowym, który ostatnio przeżył największy spadek cen od dekady.

Socjaldemokratyczna koalicja rządząca zamierza uczynić z budownictwa mieszkaniowego kluczową część swojej kampanii przed wrześniowymi wyborami

Patrząc w dłuższej perspektywie, niedobór mieszkań wciąż jest bardzo duży, więc wciąż istnieje potrzeba zwiększenia ich podaży – twierdzi Peter Eriksson, minister finansów.

Ceny mieszkań w Szwecji spadły o prawie 10 proc. od szczytu w lecie minionego roku, a międzynarodowi inwestorzy zaczynają się zastanawiać, czy rynek może uniknąć twardego lądowania. Od końca ubiegłego roku korona traci na wartości w związku z obawą, że w perspektywie „wisi” kryzys mieszkaniowy.

Korekta nastąpiła po zaostrzeniu przepisów dotyczących hipotek i pogorszeniu nastrojów gospodarstw domowych, co zbiegło się z gwałtownym wzrostem budownictwa. Według danych szwedzkiego banku centralnego, w minionym roku odnotowano rozpoczęcie około 65 tys. budów mieszkaniowych, ponad trzykrotnie więcej niż średnia roczna od połowy lat 90.

Pojawiły się jednak sygnały, że rynek mieszkaniowy może się stabilizować, na co wpływa m.in. wzrost liczby ludności (częściowo napędzany przez imigrację), dzięki czemu popyt pozostaje silny. Krajowa Rada Budownictwa i Planowania Mieszkaniowego ocenia, że Szwecja musi zbudować 600 tys. domów do 2025 roku, aby zrekompensować niską liczbę inwestycji w poprzednich latach.

Rozważamy, co możemy zrobić z dotacjami inwestycyjnymi - powiedział.Eriksson. Jest wysoce prawdopodobne, że będziemy musieli włożyć więcej środków w tego rodzaju narzędzia. To także będzie oznaczać tańszy wynajem mieszkań – twierdzi oficjel.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Szwedzki rząd chce zwiększyć liczbę budowanych mieszkań