Szwedzkie nieruchomości dopadła rekordowa wyprzedaż

opublikowano: 23-11-2022, 16:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przecena domów i mieszkań w najludniejszym państwie skandynawskim nabrała tempa. To najdłuższa korekta od trzydziestu lat.

Szwecja jest jednym z państw najbardziej dotkniętych skutkami wysokiej inflacji i jastrzębiej polityki pieniężnej banku centralnego. Ceny nieruchomości mieszkalnych zjechały tam aż o 14 proc. ze szczytu zanotowanego na początku roku i spadały przez siedem miesięcy z rzędu. Głównym powodem jest ograniczony popyt.

Patrząc na dane historyczne obecny trend jest nietypowy – w przeszłości ewentualne korekty były krótkie i kończyły się mocnym odbiciem. Ostatni raz tak długo jak teraz ceny spadały w 1991 r., przez co wielu nabywców nie spotkało się za życia z takim spowolnieniem jak obecnie.

- Większość domów i mieszkań sprzedawana jest za cenę wywoławczą. Kupcy nie walczą o oferty i nie podbijają cen. Podejrzewamy, że do wiosny 2023 r. się to nie zmieni - mówi Marcus Svanberg, prezes szwedzkiego agenta nieruchomości.

W październiku indeks cen nieruchomości mieszkalnych w Szwecji o nazwie Hox Sweden zmalał o 3 proc. Jak wskazują dane firmy Valueguard, przecenie przewodzą jednorodzinne domy wolnostojące, które są w szczególności narażone na wysokie ceny energii. Według Maklarstatistik największe spadki cen odnotowywane są w południowej części Szwecji, gdzie ceny prądu są wyższe, a okresowe deficyty bardziej powszechne.

Przed kryzysem szwedzki rynek mieszkaniowy był jednym z najgorętszych w Europie. Masowe zadłużanie się gospodarstw domowych przyprawiało jednak o ból głowy krajowe organy nadzoru finansowego i bank centralny. Teraz obawy regulatorów dotyczą wpływu wzrostu kosztów kredytu na wydatki konsumpcyjne w społeczeństwie, w którym znaczna część kredytów hipotecznych jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej.

W czwartek, 24 listopada, Riksbank najprawdopodobniej podniesie stopy o 75 pkt baz po tym, jak we wrześniu podniósł je o 100 pkt baz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane