Tanzania chce znacząco zwiększyć produkcję herbaty

opublikowano: 08-11-2018, 12:02

Tanzania zamierza zwiększyć produkcję herbaty o co najmniej 47 proc. w ciągu następnych pięciu lat i stworzyć przetarg, który będzie rywalizował z drugą pod względem wielkości na świecie aukcją w sąsiedniej Kenii.

Aby osiągnąć cel, jakim jest przekształcenie się w gospodarkę o średnim dochodzie do 2025 r., Tanzania modernizuje i komercjalizuje swój sektor rolny. Rolnictwo stanowi około jednej czwartej produkcji gospodarczej, którą rząd chce zwiększać o 6 proc. rocznie, w porównaniu do 3,6 proc. dynamiki w 2017 r.

Zbiór liści herbaty
fot. Bloomberg

Ten wschodnioafrykański kraj celuje w 50 mln kg produkcji herbaty wobec 34 mln zebranych w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2018 r. i 26,9 mln rok wcześniej.

Tanzania będzie dążyła do dodania gruntów rolnych pod uprawę do 30 tys. hektarów do 2023 r., co stanowi wzrost o 32 proc.

Herbata w Tanzanii uprawiana jest w pięciu regionach: Iringa, Njombe, Tanga, Mbeya i Kagera.

Sąsiednia Kenia, największy na świecie eksporter czarnej herbaty, realizuje w tym roku produkcję na poziomie 452 mln kg.

Tanzania sprzedaje większość swojej herbaty podczas cotygodniowej wyprzedaży w kenijskim mieście Mombasa, drugim co do wielkości rynku aukcyjnym na świecie. 

Tanzania zamierza teraz rozpocząć własną aukcję w Dar es Salaam, handlowym centrum kraju, które również znajduje się na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego i zakłada magazyny do przechowywania surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane