Tauron zarobił 900 mln zł

Agnieszka Berger
07-04-2010, 00:00

Prezes grupy szykującej się do debiutu giełdowego jest zadowolony z wyników.

Prezes grupy szykującej się do debiutu giełdowego jest zadowolony z wyników.

13,6 mld zł wyniosły w 2009 r. przychody katowickiej grupy energetycznej Tauron. Przy sprzedaży tylko o 10 proc. wyższej niż przed rokiem firma znacznie podciągnęła zysk netto. Wzrósł on do 898,7 mln zł z 182,3 mln zł rok wcześniej. Zysk EBITDA grupy wyniósł prawie 2,6 mld zł i był większy od uzyskanego w 2008 r. o 60 proc. Zdaniem Dariusza Lubery, prezesa Tauronu, wyniki ubiegłego roku dowodzą, że grupa z powodzeniem realizuje strategię m.in. zarządzania kosztami.

Świeżo zaudytowane dane trafią wprost do prospektu emisyjnego spółki, który — jak twierdzi Paweł Gniadek, rzecznik Tauronu — w połowie kwietnia zostanie złożony w nadzorze. W ramach przygotowań do debiutu, który zgodnie z zapowiedziami resortu skarbu, głównego akcjonariusza grupy, ma nastąpić do połowy roku, spółka zapowiedziała dwa walne.

Pierwsze odbędzie się dzisiaj. Do Tauronu zostaną włączone dwie spółki zależne: Enion Zarządzanie Aktywami i Energomix Serwis, wydzielone wcześniej w ramach przekształceń, które doprowadziły do powstania grupy. W wyniku tej operacji kapitał katowickiej firmy wzrośnie o blisko 320 mln zł.

Drugie walne 26 kwietnia ma w planach uchwały związane ze startem na giełdę. Przede wszystkim, skarb wniesie do Tauronu akcje spółek zależnych, które zachował dla pracowników grupy. Załoga dostała w zamian akcje spółki matki. Wydawanie bezpłatnych udziałów, rozpoczęte latem 2009 r., zakończy się w sierpniu. Jak wynika z projektów uchwał, w wyniku zaplanowanej na końcówkę kwietnia operacji kapitał spółki może wzrosnąć o ponad 2,7 mld zł (maksymalnie do 16,7 mld zł). Jednocześnie grupa przeprowadzi scalenie akcji w stosunku 9:1.

Skarb ma w planach podjęcie na tym samym walnym uchwał upoważniających zarząd do ubiegania się o dopuszczenie akcji Tauronu do obrotu publicznego i czynności związanych z debiutem na giełdzie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w planowanej na lato ofercie publicznej sprzedawane będą tylko akcje należące do skarbu, co oznacza, że na dokapitalizowanie przez inwestorów Tauron będzie musiał poczekać dłużej. Strategia grupy do 2020 r. przewiduje inwestycje warte 30 mld zł.

Agnieszka Berger

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tauron zarobił 900 mln zł